9 Haziran 2017

Baran Yıldırım, İzdiham’dan Niçin Kovuldum?

ile izdiham

neredeyse bir yıldır belirli aralıklarla izdiham dergi’den kovuluyorum ama bir sorun var. ben izdiham dergisinden niçin kovuluyorum?

geçen sene ağustos ayının ilk haftası, bir kahvecide çalışıyordum. hem barristaydım, hem garson hem de bulaşıkçı. sürekli bülent parlak’ı ve öğretmenim adem eyüp yılmaz’ı davet ediyordum.

çalıştığım için yanlarına gidemiyordum çünkü. onlar gelmedi ama ben bir iş çıkışı üsküdar’a, ki o zamanlar izdiham kitap kahve daha yeni kapanmıştı ama hala orada toplanıyorduk. izdiham kitap kahve’ye gitttim. herkes oradaydı, bülent abi, öğretmenim ve hakan göksel.. masada sürekli aynı cümleler duyuluyordu “ne yapıcağız bacanak, ne yapacağız baran, ne yapacağız adem” sahi ne yapıyorduk?

benim önermemle İzdiham Futbol Kulübünü kurduk, tahtaya isimler yazdık, forma siparişi verdik, saha kiraladık. ama izdiham beni kadroya almadı, aslında orada anlamıştım kovulacağımı, zaten maçı da yapmadılar, izdiham biraz da böyle bir şeydi. bütün sohbetlerimizi, bilhassa gıybetlerimizi bitirdikten sonra, masadan her kalkan için arkasından “bu da adam değil” dedikten sonra evlerimize dönmeye başladık ama ben eve gitmedim, üsküdar’da kaldım ve hakan göksel’i arayıp “abi ben aslında üsküdar’a izdiham dergi için gelmedim, içlerinden bir tek seni abi olarak görüyorum, senle oturup konuşmaya geldim” dedim..

sonra kız kulesine yakın bir yerde çay içmeye gittik.. hakan abi bana ingiltere’ye amcamın yanına taşınmamı, edebiyattan bana hayır gelmeyeceğini, hayatımı nasıl kurtaracağımı anlattı ve bülent abinin “ne yapacağız” sorusuna sonunda hakan abi cevap verdi. o anda ne izdiham, ne bülent abi ne de adem eyüp yılmaz, kız kulesi hakan göksel ve ben bahtiyarız.. o kadar güzel sohbet ettik ki, bunu hiç unutmamak için bir resim çekip instagrama yükledim, – https://instagram.com/p/BItCUfVDCUrHW2o3kNDrqca4ujFSaJ7g-tAKXM0/ – ve açıkça kovulmak için altına şunları “hakan göksel en sevdiğim abimdir” yazdım ve çok geçmeden de kovuldum.. sonrasında hem üsküdar’da hem de koşuyolu’nda bülent abiyle konuşmaya giderken, şiirlerimi gösterirken, yanından ayrılırken, mail yoluyla, aranarak, mesajla, twitter’dan..

aklınıza gelebilecek her şekilde izdihamdan kovuldum, neden istifa etmiyorsun diye soranlar da oluyor lakin istifa edemem çünkü; hakan göksel hala izdiham dergi’de ve ben onun yanına başka türlü gidemem.. ve eminim siz bu yazıyı okuyorken ben bir kez daha kovulmuş olacağım.

 

Celal Baran Yıldırım

İZDİHAM