3 Mart 2016

Bahadır İçel, Başka Öyküler

ile izdiham

Bahadır İçel ile yeni çıkan “Başka Öyküler” kitabı hakkında konuştuk.

Bahadır İçel Neler Yaptı, Neler Yapıyor, Neler Yapacak?

Yazdı, yazıyor, yazacak… Bahadır İçel, mühendislik okudu, eğitim alanında bir süre çalıştı ve ardından reklamcılık sektörüne geçti. Şu anda reklam yazarlığı yapıyorum ve elbette arta kalan tüm zamanımı da yazmaya ayırmaya çalışıyorum… İlk kitabım “Karanlığın Ötesinde” isimli bir fantastik kurgu kitabıydı. Onun ardından altı kitap daha yayınladım. “Başka Öyküler” ile ilk defa hikayelerimi gün yüzüne çıkarıyorum.

Neden “Başka” Öyküler?

Çünkü başka dünyalar ve başka hayatlar mümkün. Buradaki “başka” kavramı aslında başkalaşmayı değil, sınıflandırılamamayı ifade ediyor çünkü bu öyküler fantastik öğeler, korku öğeleri, dramatik öğeler, aksiyon öğeleri, tarihi öğeler, yeri geldiğinde de komik öğeler taşıyorlar ve yapıları gereği bir türün içinde konumlandırılmaları mümkün değil. Her ne kadar karanlık dokusu ve gerçeküstü öğeleri baskın olduğu için korku ve fantezi öyküleri gibi dursalar da öyle değiller. Okuyanlar farkedecekler ki hem bir o kadar bizden, kültürümüzden ve gündelik hayatımızdan, hem de adeta başka bir dünyada geçiyormuşçasına gerçeküstü detaylara sahipler. Nitelik olarak “başkalar”.

Okuyucu “Başka Öyküler”de ne bulacak?

Televizyonundan başka dünyaları izleyebilen bir bekçi, efsanevi kuşun peşindeki yaşlı bir avcı, korkunç bir öykü tellalı, dağlarda teröristlerle çatışan yaralı bir asker, ilham perisiyle birlikte olan bir yazar ve ölmemek için inat eden bir kızılderili… Daha bir çok tuhaf karakter ve olay… Kitapta kendi seçkim olan on öyküm bulunuyor. Okuyucuyu günlük hayatın tasalarından uzaklaştırıp biraz da varoluşuna ve bilincinin altındaki karanlık gölgelere dair düşünmeye sevkediyor. Bunu okuyucu farkında olmadan yapma çabasında. Okuyucuyu gererek, korkutarak, şaşırtarak, üzerek ya da gülümseterek… Umarım “Başka Öyküler” bu çabadan alnının akıyla çıkar. Bu tarz öyküleri sevenlerin büyük keyif alarak okuyacaklarına inanıyorum.

“Başka Öyküler” Nasıl Ortaya Çıktı?

Yazdığım pek çok öyküden yapılmış bir seçki aslında “Başka Öyküler”.

Her öykünün birkaç cümle ile de olsa ortaya çıkma hikayesi kitabın içinde mevcut. Kendimi öykü yazarı olarak hiç görmedim çünkü yazım hayatımın çoğunda roman üzerine çalıştım ancak o kadar çok birikmiş fikir vardı ki cebimde, onların hepsini roman olarak yazamayacağımı biliyordum. Roman yazmaya başladıktan çok sonra öykü kaleme almaya başladım. Zorlandım da çünkü roman yazarı yazdığı karakterin içine girmek ister, onu geliştirmek, birçok olayla ona meydan okumak ister. Olaylar, yerler ve zamanlar detay kazanır ancak bunu öyküde adeta kompres anlatmanız gerekir. Roman yazmaktan çok daha zorladı beni öykü yazmak ancak öykü olmak için doğmuş fikirlerim, öykü olmak için bir araya gelmek isteyen cümlelerim vardı. Hala da var. Yazılmayı bekleyen pek çok öyküm var.

“Başka Öyküler” kitabımın içinde yazdığım ilk öykü de var. Hangisi olduğunu söylemeyeceğim ancak tüm acemiliği ile orada, benim için ayrı bir yeri olduğu için kitapta yer almasını istedim.

Ne zamandır aklımdaydı bir öykü kitabı, bir kaç öykümü çeşitli dergilerde yayınladıysam da bir kitap olarak bir araya gelmelerini görmek istiyordum hep. Bu kitabı yayınlama inceliğinde bulunan değerli Altın Bilek ailesinden sevgili İlker cesaretlendirdi beni. Bir kaç romanımı okuyunca ve öykü de yazdığımı öğrenince onları bir kitapta görmek isteyeceğini dile getirdi ve zaten uzun zamandır kafamda hazır durumda olan kitap ete ve kemiğe büründü.

“Başka Öyküler”den başka kitap var mı? Bahadır İçel şu aralar ne üzerinde çalışıyor?

Aslında birden fazla proje var beni bekleyen. Yine 2013 içerisinde, bir aksilik olmaz ise Altın Bilek Yayınları ile bir roman daha planlıyoruz. Yazımı tamamlandı. Rütuşları ve editöryal çalışmaları sürüyor. Günümüzde geçen, kökleri coğrafyamızın Hristiyanlık öncesi dönemine kadar dayanan farklı nitelikte bir korku romanı sunmak istiyorum okurlarıma. Beni okuma nezaketinde bulunan insanlar kalemimle deneyler yapmayı sevdiğimi bilirler. Sırasını bekleyen projelerimin arasında yine fantastik bir seri, daha genç okuyuculara yönelik bir kaç çocuk ve gençlik kitabı ile bir de gizem romanı var. Okunmak için yanıp tutuşan bir tutam hikayem daha var, kim bilir Başka Öyküler yüksek bir beğen ile karşılaşırsa belki önümüzdeki yıl ikinci bir öykü derlemesi daha olabilir…

Röportaj için teşekkürler, Bahadır İçel’in okurlarıyla paylaşmak istediği dilekleri, temennileri varsa, son olarak onları alalım.

Ben teşekkür ederim. Umarım okuyucularım en az benim yazarken keyif aldığım kadar keyif alıyordur kitaplarımdan. Bazen gerçekten hayatın tüm yoğunluğunda sığındığım yegane şey oluyor yazmak. Eğer onlar nezaket gösterip beni okumaya devam eder ve kitaplarımı ısrarla talep ederlerse, ben de onları bu yolculukta yalnız bırakmamaya söz veririm… Satır aralarında görüşmek dileğiyle…

 

İzdiham