Ayasofya’nın 2016 Aralık-Ocak 2017 sayısı çıktı

Harun Yakarer, İtibar dergisi yayın kurulu üyesi şair, yazar Ahmed Edip Başaran ile son şiir kitabı İzinsiz Gösteri üzerine kıymetli bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Bülent Özdaman, uluslararası festivallerden birçok ödül alan aynı zamanda Türkiye’nin bu yılki Oscar adayı olan Kalandar Soğuğu filmi yönetmeni Mustafa Kara ile hayattan, sinemadan, Oscar’dan ve sinemamızın gidişatından konuşmuş. Sinemaseverlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sayıda ayrıca Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile eğitim, gençlik, kültür, sanat ve spor üzerine yapılmış. Edebiyat dünyası adına yerel yönetimlerin kültüre ve sanata bakışını öğrenmek adına güzel bir çalışma olmuş.

Derginin diğer önce çıkan çalışmaları ise şöyle:

Daha çok Genç İHH’dan tanıdığımız Mehmet Gündüz’ün “Şeyh Ahmed Yasin’in Ümmetin suskunluğunu Allah’a şikâyet ediyorum” duasına nazire yaptığı Ümmetin Gevezeliğini Sana Şikâyet Ediyorum! başlıklı mektubu,

Erciyes Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Temel İslâm Bilimleri Arap Dili ve Belagati Profesörü Halim Öznurhan’ın Muhammed Abdulbârî’den çevirdiği şiir,

Ömer Faruk Topçu’in Ahmet Edip Başaran’ın son kitabı üzerine yazdığı İzinsiz Gösteri’de Gördüklerimiz adlı inceleme yazısı,

Samet Öztürk’ün Aliya’nın Ezber Bozma Teşebbüsü: Bilge Önder’in Tarihe Bakışı adlı denemesi,

Taha Kurutlu’nun Vatan Yahut Misak-ı Milli adlı denemesi,

Hilmi Karaca’nın Sait Mermer’in ilk kitabı üzerine yazdığı İsa’nın Yamalı Gömleği, Gömleğimiz adlı yazısı,

Hatice Şimşek ve Seda Taşçı’nın insanı düşünmeye sevk eden derinlikli çizgileri,

Eda Fırat’ın arka kapakta yayımlanan Memleket adlı şiiri.

Ayrıca dergide yer alan diğer isimler:

Aziz Kağan Güneş, Azize Kaya, Bedii Furkan Keleş, Betül Yılmaz, Burak Ş. Çelik, Çağrı Subaşı, Elif Gümüş, Görkem Gündüz, Gülsüm Esen, Hamdi Çınar, Hamdullah Tan, Hamiyet Varlı, Hazal Sezgin, Mehmet Ali Yafez, Melike Şener, Muhammed Metehan Öztürk, Muhammed Said Çimen, Ramazan Teker, Recep Terler, Reyhan Önal, Şeyda Kahveci, Ümit Çiçekli, Yalçın Ülker, Yunus Coşkun, Yusuf Bilâl Aydeniz ve Zeynep Akyüz.

 

 

 

 

 

İZDİHAM 

 

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın