Anti-Freud Çağatay Koparal çevirisiyle Türkçede

Anti-Freud Çağatay Koparal çevirisiyle Türkçede. Kitap Hece Yayınları’ndan çıktı.

Stefan Zweig “Zehir dolu hicvin ustası” demiş Karl Kraus için. Bu ününü kazandığı dergi olan Meşale [Die Fackel] adını verdiği dergiyi Avrupa’nın düşünsel, kültürel ve siyasi hayatının kökten değişimler geçirdiği sırada 37 sene boyunca çıkaran Karl Kraus, zamanının önde gelen dehalarından biridir ve Wittgenstein ve Canetti gibi büyük akıllar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kendisi en başta bir yazar, aynı zamanda hicivci, şair, oyun yazarı ve oyuncudur.

Onu sunan ise ortaya koyduğu fikirlerle psikanaliz dünyasında çığır açmış, 35 kitaba ve sayısız makaleye sahip olan Thomas Szasz. Anti-Freud kitabı yalnızca psikanalizin bir bilim olarak kabul görmeye başladığı zamanlarda Freud dâhil önde gelen psikiyatrların ve akademisyenlerin nasıl ikiyüzlü davranışlar sergilediğini açığa çıkarmıyor, aynı zamanda Freud’la aynı dönemde yaşamış Kraus’un psikanaliz hakkındaki düşündüklerini de sunuyor. Psikanaliz alanında daha önce değinilmemiş konulara değinen, bağlantılı görüşleri ve alakalı olayları kronolojiyi bozmadan veren Thomas Szasz, Anti-Freud kitabıyla psikanaliz alanında bir şeyleri değiştireceğinden oldukça emin.

İZDİHAM

İzdiham'ın 43. Sayısında sürpriz olarak Malkoçoğlu filminin arka perdesini yazan Cüneyt Arkın, Emmy Ödülü'nün sahibi Haluk Bilginer, en sevdiği türküleri liste halinde paylaşan Selda Bağcan yer alıyor. Birbirinden değerli edebiyatçıların ve edebiyatçı olmaya heves eden yetenekli gençlerin yer aldığı İzdiham inanılmaz güzel bir sayı ile karşınızda. Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın