Anti-Freud Çağatay Koparal çevirisiyle Türkçede

Anti-Freud Çağatay Koparal çevirisiyle Türkçede. Kitap Hece Yayınları’ndan çıktı.

Stefan Zweig “Zehir dolu hicvin ustası” demiş Karl Kraus için. Bu ününü kazandığı dergi olan Meşale [Die Fackel] adını verdiği dergiyi Avrupa’nın düşünsel, kültürel ve siyasi hayatının kökten değişimler geçirdiği sırada 37 sene boyunca çıkaran Karl Kraus, zamanının önde gelen dehalarından biridir ve Wittgenstein ve Canetti gibi büyük akıllar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kendisi en başta bir yazar, aynı zamanda hicivci, şair, oyun yazarı ve oyuncudur.

Onu sunan ise ortaya koyduğu fikirlerle psikanaliz dünyasında çığır açmış, 35 kitaba ve sayısız makaleye sahip olan Thomas Szasz. Anti-Freud kitabı yalnızca psikanalizin bir bilim olarak kabul görmeye başladığı zamanlarda Freud dâhil önde gelen psikiyatrların ve akademisyenlerin nasıl ikiyüzlü davranışlar sergilediğini açığa çıkarmıyor, aynı zamanda Freud’la aynı dönemde yaşamış Kraus’un psikanaliz hakkındaki düşündüklerini de sunuyor. Psikanaliz alanında daha önce değinilmemiş konulara değinen, bağlantılı görüşleri ve alakalı olayları kronolojiyi bozmadan veren Thomas Szasz, Anti-Freud kitabıyla psikanaliz alanında bir şeyleri değiştireceğinden oldukça emin.

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın