Ahsen Yılmaz, Fyodor Dostoyevski’nin Hayatını Mahvettiği Adam

Sahiden de diğerlerinden çok farkı olmayan bir günde, Dostoyevski ve Rodion Romanovich Raskolnikov sokakta karşılaşırlar.

 

R.R.R.: Merhabalar efendim, bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Dosto: Bugünün ötekilerden farkı ne genç adam? Bunu bana söyleyebilir misin?

R.R.R.: Efendim korkarım ki söyleyemem, bunu ancak kişinin kendisi bilebilir.

Dosto: Hah tamam o halde, ben bileceksem.. Kimim ben?

Dosto: Öhö-hö, ben övünmek gibi olmasın alkolik, kumarbaz öyle ki evinin yolunu unutmuş, boyun bağına kadar borca batmış –hoş ortada boyun bağı da yok-, eşini ve kardeşini kaybetmiş, bedbaht ve yalnız –bu haldeyken etrafımda iyiliğimi isteyen bir insan olmasını da beklemiyorum- biriyim. Kimseyi umursamayan, kendim dâhil, çünkü umursanmayı hak etmiyorum, işte bu kadar da her şeyin farkında ve son derece gerçekçi biriyim. İşte haydi tebrik et beni!

R.R.R.: Tebrikler efendim.

Dosto: Farkındayım evet. Ve biliyorum ki bugünümün ötekilerden hiçbir farkı yok. Sadece sürükleniyorum.

Dosto: Sürüklenmiyorum bile! Ben yerde çamurda tepiniyorum, olduğum yerde. Sadece ters dönmüş bir böcek gibi alçakça tepiniyorum.

Dosto: Hayır tepinmiyorum! Böcek, o aşağılık böcek bile benden onurludur ki tepinmesi bir amaca hizmet eder: altüst olmuştur ve tekrar ayaklarını yere basmalıdır. Ben ise sadece o çamur yığınında yatıyorum genç adam.

R.R.R.: Ve sizin için günler yanınızdan geçen arabaların, insanların üzerinize çamur sıçratmasından fazlası değil, değil mi?

R.R.R.: Her gün diğeriyle aynı. Siz orada boylu boyunca yatarken günlerin geçtiğinin tek görünür kanıtı ise üstünüzün başınızın her gün bir öncekine göre daha çamurlu olmasıdır. Ha bir de sakallarınız..

Dosto: Sence ben adam mıyım?

R.R.R.: Efendim sizce bütün bunları nereden biliyorum? Peki sizce ben adam mıyım?

 

 

 

 

 

 Ahsen Yılmaz

İZDİHAM

 

 

 

 

 

Eğer yeni bir şey başlatmak istiyorsanız her şeyi unutmak gerek. İzdiham yepyeni bir heyecan, tasarım, içerik ve estetik ile okurlarının karşısına geçiyor.

Türkiye’de yeni bir dergicilik anlayışının öncüsü olacak bir çalışma ile İzdiham bütün heyecanını ve her şeyi en iyi şekilde yapma düşüncesini bütün sayfalarına taşımış. izdiham dergi 41. sayı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz..

Bir Cevap Yazın