4 Mart 2018

Acz Hanem Dergisi Çıktı

ile izdiham

Derginin tanıtım bültenidir.

ACZ Hanem dergisi ilk sayısıyla raflarda  yerini aldı.

Bir yazar olarak ne kadar objektif yazarım bilmiyorum ama büyük bir emek ve zorluğun en büyük armağanı bize ACZ Hanem dergisi.

Kışın kendini gösteren yıldızlardan yalnızca yedisiyiz, yedi genç yazarız. Bir yazar, şair kalemi her eline aldığında mürekkep değil yüreği işler her zaman buna inandım.

ACZ Hanem dergisi olarak amacımız yazmak değil bir kaç yürek fethetmek. Sesimizi yazarak duyuruyoruz, ilk sayımızda da açıkça bunu belli ettik. Bize dolu dolu gözlerle bakan minik çocuklara “Bir tebessümün çocuk, şarapnel parçası gibi.

Yüreğime saplanıyor gülüşün yaralıyor bedenimi. “ (İbrahim Güleç) diyerek mısralarda yer ederken yüreğimizin bahar çiçeklerini, çevremizdeki çocuklar öldürülürken Susan dünyaya (Nigar Sena) sitem ettik ve annemize armağan ettik ilk sayıyı. Kapağında tüm sıcaklığı ve Kudüs’ün simgelerinden biri Kubbet-üs Sahra.. Kudüs’ü kaybedişimizin 100. Yılında hasretimize yenilerek yazdık her bir satırı, mısrayı. Derginin içinde Kudüs’ün tarihi olmazsa olmaz bizim için neden kutsal, biz bu toprakları nasıl kazandık, nasıl savunduk? Züllüme karşı eline taş alarak düşmanın karşısında dikilen bir Filistinli çocuğun Kudüs’e sevdasını anlattık her bir sayfa da annemize, Kudüs’e kavuşmanın hasretiyle yandık tutuştuk. Sayfaları birer birer çevirirken Sevgili hadi Kudüs’e gidelim (Abdüllatif TIRLI) diye haykırırken, Filistinli bir abimizin yol göstermesiyle (Filistinli Gençten Konferans, Yaren GÜNEY) yola çıktık yüreğimizdeki hilale, Kudüs toprağı anne kokan altın şehir (Yasin TİRYAKİ) diye mısralarına inci taneleri gibi işleyen şiirle bir anne kokusu hissettik annemizin coğrafyasına hasretimize daha da arttı.

“Kudüs sadece şehir değildir. O imandır, davadır, heyecandır, aşktır.”(Miray Topaçlar) diye dolanıyor dilimize. Kara yıl diyerek adlandırıp “Filistin ümmetin kalbidir. Mescid-i Aksa namusudur…” (Sevgi) diyerek çıktık biz bu yola. Diyor ya şair: “Tuttum birkaç mazlumun elini. ‘Hadi gidelim’ dedim. Gelmediler, gelmediler. “ (Ali Kılınç) ve siz okurlarımız elinizden tutup bir diyara gidelim adı Kudüs olsun ve biz yedimizin gücü yetmese de sizlerle birer mazlumun elinden tutup ayağa kalkıp annemiz için savaşmaya gücümüz yetecektir. Güzel kalplerinizi, heyecanınızı Acz Hanem dergisinde görmek, sizinle beraber yol arkadaşı olmak isteriz. Erdem Beyazıt’ın dediği gibi “Çıkacağız yola. “ hep beraber annemize gideceğiz.

İZDİHAM