Abdullah Harmancı, İyi Öyküler Ansiklopedisi 1

KÖKSAL ALVER: “KENTSEL DÖNÜŞÜM GELDİ!!!”

Köksal Alver’in Bahane adlı kitabında yer alan bu öykü “Komşu, komşu! –Hu, hu! –Kentsel dönüşüm geldi mi? – Geldi. –Ne getirdi? …” satırlarıyla başlar ve hepimizin kulaklarında çınlayan o meşhur tekerlemeyi bir ironi içinde sürdürür. Taklit arzusu yaratan, ilham veren ama taklidi mümkün olmayan bir öyküdür. Bir bilmecenin ikinci kez sorulamayacağı veya bir fıkranın ikinci defa anlatılamayacağı gibi, bu buluş da başkası tarafından bir kez daha kullanılamaz.

köksal alver bahane ile ilgili görsel sonucu

Yapılan; bilinen tekerlemenin içine, kentsel dönüşümün içtimai zararlarının yerleştirilmiş olmasıdır. Kentsel dönüşüm, bir öyküde, olanca dokunaklılığıyla, olağan akışı içinde verilseydi, şüphesiz etkilenmemiz bu derece olmayacaktı. Ama ironinin ve pastişin dili bize çok daha fazlasını verir. “Kentsel Dönüşüm Geldi!!!” öyküsü muhteşem bir çağdaş satirdir. Varsılların kaybettikleri kent alanlarını yeniden ele geçirme girişimi, öyküde esasında doğrudan bir dille yüzümüze çarpılır. Öykü tam bir buluş içerir ve yazar bir defa bu buluşu yaptıktan sonra artık sadece tekerlemenin doğal akışına bırakır kalemini.

Merak ettiniz değil mi? Zaten İyi Öyküler Ansiklopedisi’nin amacı da bu! Bu bahaneyle Köksal Alver’i ve Bahane’sini okumalısınız! 

Abdullah Harmancı

İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın