4 Bin Yıllık Gelin Kaynana Kavgası

Toplumsal bir sorun haline gelen gelin-kaynana çekişmelerinin 4 bin yıllık bir geçmişe dayandığı bildirildi.

‘Yaşamda Dönüşüm’ dergisinin yaptığı araştırmaya göre, gelin -kaynana ilişkilerinde, çoğunlukla iki taraf da birbirlerinden sürekli yakınır ve iki taraf da kendisine göre hep haklıdır. 4 bin yıl önce kocasına bir tablet mektup yazan kadının kaynanasından yakındığını yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya çıktı. Kültepe-Kaniş höyüğünde Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığında 1948 yılından beri sürdürülen kazılarda, Asurlu tüccarlara ait binlerce çivi yazılı tablet bulundu. Asurlu bir tüccarın arşivinde bulunan iki tablet, gelin-kaynana anlaşmazlığının günümüzden 4 bin yıl önce de var olduğunu ortaya koydu. Asur’da oturan bir genç gelin, Kayseri-Kültepe’de tüccarlık yapan kocasına gönderdiği çivi yazılı tablet mektubunda,

“Annenden çok çekiyorum. Bana büyük kötülük yapıyor. Artık bunu taşıyacak halim kalmadı. Bir an önce bu kadından beni kurtar” şeklinde ifadeler kullandı. Gelin ve kaynana arasındaki bu çekişme esprilerin, şakaların, fıkraların ve özellikle de en hararetli dedikoduların en iyi malzemesi durumundadır. İki kadın arasındaki bu ilişkide dikkat çekici en önenmli ikonu ise; sorunu kimin ağızdan dinlerseniz ona hak verirsiniz.

GELİN VE KAYNANA NELERDEN ŞİKAYETÇİ? 
Psikologlar, gelinlerin en çok şikayetçi olduğu konuları şöyle belirtiyor: “Kaynanamla altlı üstlü oturuyoruz. Herşeyimize karışıyor. Kocam sürekli onlarda yemek yemek istiyor. Kocam sürekli onlara harcıyor, bizimle ilgilenmiyor. Kaynanam yaptığım temizliği beğenmiyor, beni sürekli müsrif olmakla suçluyor, oğlu ile arasını bozduğumu söylüyor”.

Kaynanaların şikayetleri ise şöyle: “Gelinim oğluma bakmıyor, torunlarımla ilgilenmiyor. Oğlumun parasını çar-çur ediyor, devamlı geziyor, evdeki işlerle ilgilenmiyor, benimle hiç konuşmuyor”.

SORUNLAR NASIL GİDERİLİR? 
Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, erkek çocukların ailesine aşırı bağımlı olduğu, evlilik sonrası ailesinden ayrılmak istemeyerek eşini de aynı evde oturtmaya çalıştığına dikkati çeken uzmanlar, “Evlenenler ailesiyle birlikte oturmasın” önerisinde bulunuyor. Uzmanlar, sorunlar karşısında daha anlayışlı, daha hoşgörülü ve daha duyarlı davranmak gerektiğini de belirterek, iki tarafın üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin sorunları azaltacağı görüşünü taşıyor.

 

Not: Bu yazı 2003 yılında yayınlandı. Biz yeni gördük. Nasılsa o kavga hiç bitmez.

İZDİHAM

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın