Zeliha Yurdaer, Otorite, Baba ve İnsan

Günün yeni kelimeleri ; deniz, otoyol, tüfek.

Deniz: Oturma odasındaki ahşap kolluklu koltuk.

Otoyol: Bir rüzgar türü.

Tüfek: Beyaz bir kuş.

Kasetçalardan gelen bu sesle başlar Yorgos Lanthimos’un 2009 yapımı filmi Köpek Dişi ( Dogtooth – Kynodontas). Bize George Orwell’ın 1984’ündeki Yenikonuş dilini  hatırlatır bu replikler. Zira Lacan’a göre dilin işlevi bildirmek değil, yaratmaktır. Kierkegaard ise dilin düşünceyi gizlemek için kullanılan bir araç olduğunu savunur.

Üç çocuğu ve eşiyle nerede olduğu bilinmeyen bir evde bir dünya yaratır baba(Christos Stergioglou). Otoriteyi temsil eden baba planlarını ve kurgusunu bilen ortağı eşi (Michelle Valley)ile iki kızı ve bir oğluna kurmaca etrafı yüksek bahçe duvarlarıyla örülü  evde bir dünya oluşturur.

Çocuklar evin içinde anne ve babası ne derse onu yapar. Onların izin verdiği ve kurallarını belirlediği  (kendi uydurdukları kelimelerle) oyunları oynarlar. Çocukların evden çıkışını sağlayacak tek şey ise köpek dişlerinden herhangi birinin düşmesi olacaktır. Soyun ve iktidarın  devamı olarak görülen erkek çocuğun ihtiyaçları üzerine daha büyük bir hassasiyetle eğilen baba, oğlunun cinsel ihtiyacını karşılaması için de dışarıdan bir kadını gözlerini kapalı bir şekilde haftanın bir günü eve getirir. Kadın yabancıdır ve yabancılar daima tehlikelidir. Kadının dış dünyadan çocuklara öğrenmemesi gereken bilgiler getirmesi, vermemesi gereken hediyeler vermesi kadının yerini evin büyük kızının almasına sebep olacaktır.

Masumiyetleri otorite tarafından çirkince katledilen çocuklar bu oyuna ne kadar katlanabileceklerdir. Uyanışları nasıl olacaktır?

Aile, ilişkiler, cinsellik, toplum, devlet kavramlarını distopik kurgularıyla eleştiren Lanthimos, bize imkansız gibi gelen metaforlarla , içten içe kuşatılmışlığın ne kadar da hayatımızın içinde olduğunu bize gösteriyor.

Birey ne kadar özgürdür?

Değerleri dış etkenlerle, baskın otorite ile belirlenen bireyler bu kurmaca oyun içerisinde ne kadar özgür olabilirler?

Otoriteye dahil olmayan bireyler ne kadar özgürdür?

Midenize giren kramplarla, tiksinti, gerilim ve şaşkınlıkla gözlerinizi ekrandan alamadan  izleyeceğiniz film, rahatsız edicilikte Haneke’yi ve Trier’i aratmayacak cinsten.

Zeliha Yurdaer

İZDİHAM

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: