Üsküdar’da oyumuz Aykut Ertuğrul’a

Üsküdar’da oy kullanacak hemşehrilerimize ricamızdır.

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde uzun kısa zamandır Üsküdar’da oturan ama Zeytinburnu’nda çalışan Aykut Ertuğrul bağımsız adaylığını açıkladı.

Biz de oyumuzu ona vermeye karar verdik.

Peki nasıl Aykut Ertuğrul’a oy vereceğiz?

* Aykut Ertuğrul, YSK’ya başvurmadığı için oy pusulamızı kendimiz hazırlamalıyız. Grafon kağıtlarıyla çok rahat hazırlaybilirsiniz. Eğer yapamazsanız youtube’da ilgili videoları tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Yine olmuyorsa A4 kağıdına yazsanız bile Kâfi.

* Hile olmaması için Aykut Ertuğrul’un bulunduğu kısmın sağına ve soluna birkaç aday ismi daha yazmanızı öneriyoruz. Mesela gıcık olduğunuz bir komşunuz var. O komşunuzun adını yazarsanız hem Aykut Ertuğrul’a oy vermiş olursunuz hem de gıcık olduğunuz komşunuzdan intikam alabilirsiniz.

Fakat bu yapılacak beceriksizce bir tecrübedir; çünkü cevabı bekleyen bilincin kendisini ortadan kaldırır. (Schopenhauer)
* Sandık konusunda da size önerimiz var. Oy sandığı bulmanız pek mümkün değil lakin alternatif oy sandığını kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kola kutusu, ayakkabı kutusu, bisküvi kutusu gibi kutular oy sandığı yerine geçebilir. Oy sandığınızın tam ortasından delebilirsiniz. Sahici olsun diye YSK ve TC amblemlerini oy sandığı yapacağınız kutunun üstüne mutlaka koyun.
* Müşahit de lazım elbette. Bunun için evliyseniz eşinize, bekarsanız anne, baba veya kardeşinize, öğrenciyseniz arkadaşlarınıza teklif getirin. Size tuhaf bir şekilde bakarlarsa aldırış etmeyin. Önemli olan oy kullanmak. İkna etmek için küçük hediyeler veya sürprizler hazırlayabilirsiniz. Yine olmazsa arka odaya gidip çok güvendiğiniz bir arkadaşınıza kamera açabilirsiniz. Müşahitsiz oy lütfen kullanmayın.
Çarklar  sürekli  dönmeli,  ama  bakımsız  dönemezler.  Onlara bakacak  adamlar  gerekir,  dingilleri  üzerinde  dönen  çarklar  misali sarsılmaz  adamlar, aklı başında  itaatkâr  adamlar, mutlu  ve  istikrarlı adamlar. (Huxley)
* Oy kullanmadan önce hikaye nedir, hikayenin tarihi, hikayecilikte öncü isimler hakkında kısa bir araştırma yaparsanız kültürünüz artar. Ve oyunuz böylece ileride yapılacak tartışmalardan uzak durur. Çoban oyu ile kültürlü person oyu meselesi.
* Oy pusulası elinizde, sandık tam karşınızda ve şimdi oy kullanacaksınız. Oy vermezseniz kurtulamayacaksınız. Sloganı düşünün. “Üsküdar’da Aykut Ertuğrul, oyunu ver de kurtul!”
*Oyunuzu kullandınız, vatandaşlık görevinizi yaptınız. Artık daha rahatsınız, mes’utsunuz. Sizden ricamız şu: Bu eyleminizi, oy pusulanızı, sandığınızı fotoğraflayıp facebook sayfamızdan bize mesaj atın.
* Kolay gelsin Üsküdar, başarılar A.E.
SKL Hareketi
Ya bizim efkârımız ne olacak?
İZDİHAM
İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın