SKL Hareketi Yüksek Şiir Yazma Okulu Açılıyor

Giriş: Yorgun ve kederli bir martının denize bakarken yağmuru beklemesi gibiydik. Uçurumlar çiçek toplarken ağaç dallarında elemli kalbimize dokunan karanlık özlem kuyusuna taş atarken Rilke veya Lorca ya da Koytak okurduk deniz kıyısında. Rıhtımda yollarda erguvan kokarken her yerimiz hüzün dolardı… Evet hüzün. İlencini yaşadığımız soslu günleri.

Gelişme:Türk şiirine katkımız olsun diye komisyon kararıyla “yüksek şiir ve ihtisas mektebi”açmaya karar verdik. Çünkü normal şiirin artık toplumumuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığını seziyoruz gün be gün. Bunun içindir ki canı sıkılan gençlerimizin ve iddiası olan gençlerimizin ve yüksek şiire merakı olan gençlerimizin ihtiyaçlarını tedarik etme maksadıyla belediye kamu iktisadi teşebbüsü 36 kurum tespit ettik. Sonra “nasıl hoca oluruz?” diye düşündük:

1. Takım elbise giyilmeli ve düğmenin sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli.

2. Mütemadiyen tebessüm eden fotoğraflarımızı internet ortamında ve sosyal medyada bolca paylaşmalı.

3. Asla muhalif bir söylemde bulunulmamalı. Sadese siyasi anlamda değil, her anlamda bunu gerçekleştirmek gerekiyor.

4. Konuşma esnasında biraz dalgınlık ve uzaklara bakma sağlanmalı.

5. Bütün yemekli toplantılara katılmak vaciptir. Özellikle de kurum ve kuruluş ayrımı yapmamak gerekli.

6. 中文, 國文, 华文, 华语

7. Turp yenmemesi özellikle gereklidir.

8. Кирилица Кирилица Кирилица Кирилица.

9. Kültür müdürlerine giderken bir kutu çikolata mutlaka götürülmeli ve katacağımız değerleri tane tane anlatmalı.

10. Fatih Sultan Mehmet’i kardeş katli yaptığı için yerenler ile asla muhatap olunmamalı.

1.1. Kaportacılık en kutsal meslektir.

1.2. Pişmanız.

1.3. Meleklerden önce uyandığım sabahlar yokluğuna denk gelirdi.

1.4. Ramazan davulcusuna para verirken elleri titreyenler bizden değildir.

1.5. Mesaj oluştur.

1.6. Seçim çalışmalarında gittikleri her şehirde o şehrin futbol takımının kaşkolunu takmak caizdir. (Madde 13)

1.7. Elizabeth Taylor.

1.8. Cemil İpekçi’yi cinsel tercihlerinden dolayı mutlaka savunmalıyız.

1.9. A be kaynana ne yaptım sana?

Yirmi: Bir zamanlar Denizsuyu Kasesi diye bir dergi çıkardı.
Sonuç: Belediyelerden ayda 3.000 TL alırsak, 5 belediye ayarlasak abi ayda 15.000 TL yapar. Öğrencilerimizden de ayda 50’şer TL aldık mı hem kitaplarımızı satarız, hem de zengin oluruz.

SKL Hareketi

Ya Bizim Efkârımız Ne Olacak?

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın