Şeref Bilsel’le Şiir Atölyesi

“Evde Kâğıt Varsa Her Şey Olabilir”

Yazmak, karar vermektir. Çoğu zaman başkaları yerine de duyup düşünme isteğinin yansımasıdır; ama ‘ne(yi) yazmaman gerektiğine de kara vermeni bekler yazmak. Uzun bir yola çıkacaksan; ayıklaman, tasnif etmen, seçmen gerektiğini de söyler zamanla. Yazan, yalnızdır; tıpkı okuyan gibi. Hem yazanın hem okuyanın yalnız olduğu ve fakat hemen herkesin şiir yazmaya yöneldiği, kendine uygun bir şiir tanımıyla karşımıza çıktığı bir zaman dilimi içinden konuşuyoruz. Şiirin doğası bu yoğun ilgiye ne derece cevap verebilir? Şiir ile şiir olmayanı bir birinden ayıracak, çoğunluğun üzerinde hemfikir olduğu bir ‘ şiir bilgisi’nden bahsedilebilir mi? Yoksa Fuzûli’nin dediği gibi “(B)ilimsiz şiir temelsiz duvar gibidir” sözünün, harflerle kurulan bu dünyada bir karşılığı yok mu? Yazdıklarımızın ne kadarı bize ait, ne kadarı bizden önce gelmiş olanlara…Bir üslûp sahibi olmak, şiirde bir tavır oluşturmak için neleri bilmek ve neleri hâfızadan çıkartmak gerekir?

Hayattır, insanı durduğu yerde beklemez; gelir şiire dayanır. Şiire gerçek bir yolculuk yapmak,  iyi şiire dair önemli ipuçlarına ulaşmak isteyen herkesi atölyemize bekliyoruz. Şiir bilgisi etrafında düşünmek ve bu düşüncelerden hareketle yazma serüveninde yol almak için  Şeref Bilsel ‘in yöneteceği şiir atölyesi, içinizdeki –varsa eğer- şiiri daha yakından görebilmenizin imkânlarını araştıracak.  Sizi; dilin doğuşundan şiir diline, şiiri tamamlayan unsurlardan Türk şiirinin ana eksenlerine; Türk şiirini etkileyen başka ülke şiirlerine, poetika’dan imgelem’e; yazma pratiklerine doğru toplam 24 saatlik  bir yolculuk bekliyor. Türkiye’deki şiir ortamını (dergiler, yıllıklar, antolojiler, yayınevleri, elektronik ortam vs) daha yakından ve bir başka gözle görmek isteyenler şiir atölyesinde bir araya gelecek.. Bu yolculukta şiirin gerçekliği ve yaşadığımız zaman karşısındaki hükmü bize eşlik edecek. “Şiir, gerçekten şiirse, kendisi hakkında bizden çok daha yetkin konuşur.” Ritsos

* 16 Nisan’da başlayacak dersler, Pazartesi- Çarşamba  günlerinde, saat 19.00- 22.00 arasında yapılacaktır. Birinci grup katılımcıların dersleri 16 Mayıs Çarşamba günü son bulacaktır. 

Yer: Mülksüzler Cafe (Nâzım Hikmet’in- bir vakitler Kadıköy’de- kaldığı ev.)

Adres: Mülksüzler Cafe, Dumlupınar Sokak, No: 22/A, Caferağa Mahallesi, Kadıköy, İst.

Kayıt ve iletişim bilgileri için: onuraydogdu10@hotmail.com ( Tel. 0536 256 60 99)

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın