Ömer Tuğrul İnançer, Herkes Odun Gibi

Ömer Tuğrul İnançer, Herkes Odun Gibi

Ömer Tuğrul İnançer Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde dinleyicileriyle buluştu. Hz. Peygamberin Sünnet-i Seniyye’yi anlatan İnançer, dinleyicilerine dinde sünnetin önemini anlattı ve “Sünneti Seniyye’yi yalnızca ibadet ritüelleriyle sınırlı görme yanlışından vazgeçmek lazım.” dedi. 
04 Mart Çarşamba günü gerçekleşen Tasavvuf Sohbetleri söyleşisinde İslam dininde sünnet konusunu anlatan mutasavvıf Ömer Tuğrul İnançer, Hz. Peygamberin sünneti denildiğinde inananların sadece ibadet sünnetlerinin bilindiğini, sosyal sünnetlerin uygulanmadığının altını çizdi. 
HZ. PEYGAMBERİ KLAVUZ BELLEMELİYİZ
Sünnet’i Seniyye denilince sadece abdest nasıl alınır gibi ibadet sünnetlerini biliniyor. Hâlbuki Peygamberimizin sosyal sünneti de var. Efendimizi tanımak, sünnetini uygulamak sadece ibadet ile sınırlı değil. Hz. Peygamberin hayatını kitaplardan okuyup, ezberlemek de yeterli değil. Biz Allah’a bildiklerimizden, hissettiklerimizden değil, amellerimizden, yaptıklarımızdan hesap vereceğiz. Sünneti ibadet ritüelleriyle sınırlı görme yanlışından vazgeçmek lazım. Ne zaman ki Hz. Peygamberin hayatından öğrendiklerimizi kılavuz belleriz, o zaman doğruyu yaparız.
İnançer, sosyal sünnet konusuna Hz. Peygamber’in torunlarına davranışıyla örnek verdi. 
HZ. PEYGAMBERİN ESTETİĞİNİ BİLİRSEK ADAM OLURUZ
Peygamber Efendimiz bir hutbe esnasında camiden içeriye torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in oynayarak girdiğini görüyor ve hutbeyi kesiyor. Yerinden kalkıp çocukların terini siliyor, onları okşuyor, seviyor. Sonra tatlı bir sesle onlara oyunlarına dışarıda devam etmelerini söylüyor. Onlar da peki dedeciğim diyerek dışarı çıkıyorlar. Sonra ümmetine dönüyor ve “Kusura bakmayın, torunlarımı görünce içim elvermedi, hakkınızı helal edin.” Diyor ve hutbeye “Mallarınız ve çocuklarınız sizin için fitnedir.” ayetiyle devam ediyor.
Ayetin yanlış yorumlanışına itiraz eden İnançer, düşüncesini izah etti.
“Benim çocuklarım, benim malım” dersen evet çocuk da mal da senin için fitnedir. Ama çocuklar bana Allah’ın emaneti, mallarım Allah’ın bana hayır yapayım diye lütfu gözüyle bakarsan başka. Torunlarını görünce hutbeyi yarıda kesen, onların terini silen, kalplerini kırmadan dışarıda oynamaya gönderen, dönüp ümmetinden özür dileyen, Peygamber Efendimizdeki incelik bugün kaçımızda var? Bugün herkes odun gibi. Sosyal sünnet dediğimiz şeyden, Hz. Peygamberimizin essetiğinden, başkalarının gönlünü yapma inceliğinden haberdar olduğumuzda adam oluruz.
Ömer Tuğrul İnançer
İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: