İzdiham’ın Üsküdar Belediye Başkan Adayı; Yasin Şafak

İzdiham, Üsküdar’da doğmuş ve halen merkez olarak Üsküdar’da devam eden bir dergi, oluşum. Kurulduğumuz ilk günden beri hep Üsküdar’da olduk. Biz birçok kez Üsküdar’da toplandık, Üsküdar’da merhaba dedik birbirimize. Nezaketsizliklere en çok burada rastladık. İnceliklere de burada. Beş kişi aynı odada kimse kimseyi Üsküdar’da dinlemedi.

Yerel seçimler yaklaşıyor ve biz de İzdiham olarak bir aday çıkarmak istedik. Bunun için önce kimse kimseye bir şey demedi. Kimse kimseyle böyle bir konuya dair en ufak imada dahi bulunmadı. Zaten seçimler de umrumuzda değil. Nasılsa bizim evimiz yolun karşısı.

Ama içimizden biri var ki kendisi demokrat olacağım diye bizi çıldırtıyor. Ama fikirleri nedeniyle değil. Yazdıklarını bir türlü anlamadığımız için. Mesela facebok hesabında yazdığı bir iletiyi sizinle paylaşalım. Ne demek istediğimizi görün.

“haksözden göz yaşartan legalizm:husilerin sözde bakanı meşru yönetim safına geçti ve suudi arabistana gitti. suriyede esad meşru o halde? bir de insan fazladan ağırlar.sözde bakan der mi.abhazalardan hiç mi öğrenemediniz.kral bakan der büyük bakan der”

Ama biz onun gelmiş geçmiş ve gelecek bütün Üsküdar Belediye Başkanlarından daha iyi başkanlık yapacağına inanıyoruz. Çünkü Yasin Şafak elini neye sürse yer güzelleşir. Sahneyi bıktıran bir yumruk gibi Yasin Şafak’tan çok eminiz. Peki vaatleri neler? Vaatleri yok ama biz neler yapacağına biliyoruz. İşte tahmin ettiğimiz icraatleri:

*Eşsiz yalnızlığın yüz kızartan kalabalıklarına son verecek.

*Gereğinden fazla yaşanmışlık hissi olanların normale dönmesi sağlanacak.

*Gelince bizi şaşırtacak ne kadar insan varsa getirilecek.

*Göğe bakınca yuvası artık bomboş olan kuşlara ne yapsak az olacak.

*Çıkmaz sokaklara girenler için o duvar yıkılacak. O duvarın Allah belasını versin.

*Şairle hayatın arasını açanlar idam edilecek. Ama şair olanların sadece. Şayirlerin değil.

*Tanıştığı günü unutmayanların o günü unutmaları sağlanacak.

*Borç yüzünden öldüğü anlaşılmayanlar şehitler mezarlığına defnedilecek.

*Bütün yaprakları dökülen ağaçlara resmi törenle bu acı gerçek söylenecek ve ağaç üşümesin diye battaniye sarılacak.

*Seninle birgün nerede karşılaşacağımı bulacağım.

*Pazardan mutsuz bir şekilde evine dönen anneler mutlu olsun diye sorusu olmayan cevaplar söylenecek.

*Hareket eden her şeye el konacak.

*Vaktinde gelmeyen her şey hain ilan edilecek ve sınırdışı edilecek.

*Başını öne eğince geçen gökyüzü icat edilecek.

*Akşamları üzülmemek için haber izleyemeyenlere alternatif haber kanalı yapılacak.

*Üsküdar’a gider iken yağdı da bir yağmur şarkısındaki Üsküdar yerine Bayburt kelimesi getirilecek. Bayburt’a gider iken dedikten sonra iflahın kesilecek.

*İndirimli aşk sözleri içeren tüm kitaplar toplatılarak Kuala Lampur’a yollanacak.

*Gidemeyenler için ağlama duvarı örülecek.

*Yerçekimi ilçe sınırlarında iptal edilecek.

*Anlatmaya utanılan tüm rüyalar bir yerde toplanacak ve azat edilecek.

*Mecbur bırakılan tüm kederler umutsuzlar çay evinde istişare edilecek.

*Eldeyi defterin bir kenarına yazan çocuklara yüzlerce defter ve kalem hediye edilecek.

*Yasak meyve üzerindeki parmak izi araştırılarak gerçek ortaya çıkarılacak.

*Ceza olarak sevmek getirilecek.

*Raskalnikov’a çektiği Alllah ağrısının ne zaman başladığı sorulacak.

*Artık bir çocukluk yıkılıp yerine AVM yapılmayacak.

*Canı çok sıkılanlara kuşlara sevme şartı getirilecek.

*Yaşamaktan canı çıkmış bir öğretmen görüldüğünde bir demet çiçek eşliğinde memleketine geri gönderilecek.

*Güzel sevmek bir sarp kale; ya alınacak ya alınacak.

İZDİHAM

*

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın