Hayalimizdeki Ülke

Hayalimizdeki ülkede herkes aşırı mutlu.

 

1. Başbakan, Haydar Baş – Gerek Milli Ekonomi Modeli gerekse Amerika Almanya Çin ve Mançurya ya yaptığı çıkışlarla gönlümüze taht kuran Haydar Baş, 7 milyarlık şu dünyada o koltuğu hak eden tek kişidir.

2. Diyanet İşleri Başkanı, Adnan Oktar:  Hocamız maşaallah güncel sorunlara verdiği akılcı çözümlerle bizim hem bu dünyamızı hem ahiretimizi kurtaracak inşaallah.

3. Kültür Bakanı, Acun Ilıcalı: Bu bakanlık çok çekişmeli geçti, adayların özgeçmişleri ve sanata verdikleri değer göz önüne alındığında Acun Ilıcalı, geçmişte gezdiği ülkelerden edindiği tecrübelerle ve günümüzde ülkemize değer üzerine değer katan programıyla bir adım öne çıkmasını bildi.

4. Spor Bakanlığı, Yıldırım Demirören: Önce Beşiktaş’ımızı üç kuruşa muhtaç eden, Galatasaray’ın, Trabzonspor’un, Yozgatspor’un, Nhl’deki yankilerin şike yapmasına ağır darbe vuran, SPK’daki spor usulsüzlüklerinin önüne kendi bedenini fedakârca attığı için, gözlerimiz yaşararak kendisini aday yapmayı uygun gördük.

5. Orman Bakanlığı, Kamer Genç: Çiçek mevzusu gibi ergen olaylarına girmeyeceğiz. Neden Kamer Genç dediğimizi siz tahmin edin.

6. Adalet Bakanlığı, Cem Uzan: Adaleti en iyi sağlayacak kişi, ondan en çok canı yanandır diye düşündük biz. Fransa’da mülteci hayatı yaşamaya itilmek zorunda bırakılan Cem Uzan adaletin keskin kılıcını belinde taşımaya en namzet adaydır kanımızca.

7. RTÜK Başkanı: TRT kalkacak, yerine Flash T.V ulusal kanal olacak. Ya da durun. Bütün kanallar kalkacak, tek kanal sistemine geçilecek, tek kanal Flash T.V olacak. Yalçın Çakır da RTÜK Başkanı olacak.

8. Başkent: Ankara’nın her sene başkent olmasından sıkıldık, her sene bir ilimiz başkent olacak ve her ay bir ilçemiz büyük şehir olacak. Buna da Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden başlayacağız.

9. Ç. Ve Ş. Bakanı, Erdoğan Bayraktar: Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar olacak. ( Yuhhh, Zaten öyleymiş)

10. .. … efkârımız .. ……? (Boşlukları doldurunuz).

11. Nafile.

12. Hayvan Haklarından Sorumlu Bakanı, Bülent Ersoy: 50 Çinçilanın katledilmesiyle oluşan kürkünü korkusuzca sokaklarda giyen, basının ısrarlı sorularına “hayvan hakları umurumda değil!” diye cevap vererek, bu görevi tırnaklarını kazıyarak hak ettiğini ispat etti.

13. Bilişim Bakanlığı: Bu kıyasıya rekabetten hangisi galip çıksa diğerine üzülecektik, toplumu ikiye bölmek istemedik ve bu görevi Esra-Ceyda Kardeşler ile Hilal Cebeci’ye verdik.

14. Sağlık Bakanlığı, Tuba Ünsal: Geçtiğimiz günlerde devlet hastanesine gitmek zorunda kalan ve gördüğü manzaraya bizi de twitırdan ortak eden Tuba Ünsal, bu hassas davranışından ve şaşkınlığında dolayı bizi en iyi anlayacak kişi olduğunu düşünüyoruz.

15. Madde 7’yi tekrar okuyunuz.

En iyiler en sona saklanırmış. Böyle bir ülkeye layık bir de ekonomi bakanı lazım oldu. Böyle bir ülke de Ekonomi Bakanı olmayı hak eden tek kişi tahmin edeceğiniz kişi ismi H ile başlayan ama bir türlü ismi sona ermeyen kişidir.

Sonuç: Baba seni çok özledim.

İZDİHAM, 2013

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın