Hasan Nail Canat Anılıyor

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi, vefatının 9.yılında tiyatrocu Hasan Nail Canat’ı anıyor. 

Toplantıda Gezi olaylarına sanatçıların bakışı, mütedeyyin kesimin ‘Gezi Kalkışması’ hakkında ne düşündüğü de ortaya çıkacak. Bu kez Milli İrade’nin yanında yer aldığı için sesi bastırılan sessiz sanatçılar konuşacak.

9 yıl önce bir ramazan günü aramızdan ayrılan usta tiyatrocu Hasan Nail Canat’ı öğrencileri bir etkinlikle anıyor. Türk tiyatrosunda ayrı bir yeri olan Canat için 20 Temmuz akşamı 21.30’da Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nde özel bir program gerçekleştirilecek.

Türk tiyatrosuna sayısız oyun armağan eden Hasan Nail Canat Kırımlı Murat Destanı, Bana Mahşeri Anlat, Sen Nerdesin, Bir Avuç Ateş, Süper Star Efendi Hayrettin, İnsanlar ve Soytarılar, Ebabil Kuşları adlı oyunlarda oynadı. Üstad Necip Fazıl’a olan sevgisini göstermek için sahneye taşıdığı Aynalar Yolumu Kesti adlı oyunu son kez Üstüdar’da izleyiciyle buluşturan Canat, aynı gecenin sabahında vefat etti. Gençlik romanları yazan, çok sayıda dizi ve sinema filminde de rol alan Hasan Nail Canat, birçok belediyede tiyatro kursları verdi, sayısız öğrenci yetiştirdi.

Sultanahmet’te Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilecek anmaya, Canat’ın öğrencilerinin yanı sıra, dostları ve sanatçı arkadaşları da katılacak.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada, Hasan Nail Canat’ın tiyatromuz için önemi vurgulanarak, günümüzde onun çizgisinde ilerleyen sanatçıların bir araya gelmesinin sanat dünyası için dikkat çekici faaliyetlerin işaret fişeği olabileceği vurgusu yapıldı. Açıklamada şunlar denildi: “Günümüzde Hasan Nail Canat’ın hayatı boyunca sürdürdüğü çizgi adeta yok sayılmış, milletimizin inanç değerleriyle alay eden anlayışın sözcüleri tahakküm kurucu bir dille tiyatromuzu, sanatımızı tek sesliliğe mahkum etmişlerdir. Gezi Kalkışması sırasında vandalizme varan sokak hareketlerini destekleyenlerin en başında bir takım sanatçıların görünmesi kaygı vericidir. Kamunun ve halkın mallarına, çevreye zarar veren, duvarlara galiz küfürler yazan, inançlı insanlara hakaret eden söz ve eylemlerle adeta kendi ülkesinin kötülüğünü ister gibi davrananlar en büyük desteği ne yazık ki medyanın yanı sıra sanatçılardan görmüşlerdir. Ortaya çıkan vandalizmin yanında yer almayan sanatçılara ise mahalle baskısı uygulanmış, adeta ‘Gezi Kalkışması’na destek vermeyenler hedef alınmıştır. Olaylar başladığı andan itibaren attıkları twitlerle kalabalıkları kışkırtanların sanatçılar olması, yalan yanlış bilgilerle ajitasyon yapanların desteklenmesi, sanat kisvesi altında düşmanlık yapılması foyaları da meydana çıkarmıştır. Türkiye’mizin Gezi Kalkışması’nda yaşadığı zarar bizi derinden üzmüştür. Hasan Nail Canat’ı anma toplantımızda yaşanan olaylar karşısında sesleri adeta yok sayılan sanatçılarımız görüşlerini açıklayacak. Sağduyunun sesine kulak verilmesinin önemine inanıyoruz” denildi.

Toplantıda, mütedeyyin kesim sanatçılarının ağaçları koruma bahanesiyle çıkan ve bir kalkışmaya dönüştürülen Gezi olaylarına nasıl baktığı, iktidarın kültür anlayışı, manipüle edilen sanat dili ve daha pek çok mesele ele alınacak.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’ndeki toplantı cumartesi akşamı 21.30’da başlayacak.
 

İzdiham

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın