Gökhan Tosun, Uykusuzluk Sanatı

“Öyle kolay bir sanat değildir uyumak: onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerekir.” demiş ya Nietzsche, belki de yanıldığı tek noktaydı. Asıl zor olan uyumamak. En azından herkesin uyuduğu saatlerde uyumamak.

Çocukluk süresince durmaksızın “Sen daha uyumadın mı?” diyen ebevenylerin yerini “Uyusana ya!” diyen arkadaşlar alıyor. Hem de kendilerince makul sebepleri de var. Tabi uyumama sebep değil.

Şöyle Facebook’a bakayım bi’, belki uyumamış hatun vardır diyorsun ama ne mümkün? Yaşlı akrabaların ülke kurtardığı saatler, üstelik Duffy Duck resminin yanına tüm Türkçe kurallarını ihlâl eden paylaşımlarla. Yine de uyumama yetmiyor.

En iyisi dizi izlemek umuduyla heyecanlanıyorsun ama hobaaa, o dizinin yeni sezonuna en az 1 yıl var. Yerli dizilerin uzunluğundan şikayet edeceğimize, yabancı diziler çok kısa diye kampanya düzenlemeliyiz bence. Film de istemiyor canım. Uyusam mı? Yok yok hâlâ uyuyasım yok.

Aslında çay demleyip televizyon karşısına kurulabilirim. Ama çay da tek başına içilmez ki ya… Çay demlemeden mi televizyon karşısına kurulsam? Yok ya, çay olmadan çekilecek dert değil. Çaysızlık uyumaya ikna ediyor biraz ama başarısız tabi.

En iyisi hikaye yazıp sonunda da Emel’i öldürmek. Annem bile arayıp “oğlum kim bu Emel?” demeye başladı. Hakiketen kim bu Emel? Neden habire öldürüp duruyorum ben bu kadını? “Hayatıma girmiş Emel adında biri var mı?” düşüncesiyle bir kaç saat oyalanıyorum. Hâlâ tık yok uykudan…

En iyisi İzdiham’a girmek. Yazıları okuyacağımdan değil de, hatalarını farkedip bana da ödül vermişlerdir diye bakınmaya. Hayır anlamıyorum “En iyi çıkış yapan erkek” diye kategori neden açmazsınız ki? Sanırım beni sevmiyorlar. Olsun, “Kaan’ın uzun yazılarına bakınayım uykum gelir” diyorum. (GELEMEDİ)

Aslında uyumak istemiyorum. Uyku en çaresiz anımız değil mi? Bir nevi ölüyorsun, öyleyse geceleri neden öleyim ki? Gündüzün hayrındansa gecenin şerrine sığınmak istiyorum ben. Sahi ilk insan uyuyup uyandığında ne hissetmişti ki? Ben bunu düşünerek uykuya dalayım. Siz de uyuyun zaar, n’apacaksınız bu saatte? Gece uyumazsanız çocuğunuz olmaz. Yok ya o taşa oturunca olmuyordu.

Umarım Emel taşa oturur, çocuğu olmaz, bunalıma girer, intihar eder ve ölür.

 

 

Gökhan Tosun

İZDİHAM

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: