Dergah Dergisi’nin 311. sayısından seçtiklerimiz

Ayaklarımızı bağlayıp iplere

Kendi kendimizi astık çocukluğumuzdan
Yakup ve ben
-yakın arkadaş değiliz-

Cengizhan Genç, (Dergâh / Ocak 2016)

 

Kısa süren reklam arası Pazar günleri
Olsun çocukluğa düşürülen kinaye bir rumuz
Mahallemiz yorgun apartmanlar ülkesidir
Dert ve sıkıntıyla dolu bulduğumuz

Mert Mevlüt Gökçe, (Dergâh / Ocak 2016)

 

Beş eksi iki eşittir bir,
Üç eksi beş ise bir kız eder demiştim Elif sana.
Sonuçlarda bir tek ben çıktım. İki bilinmeyenli denklem dedim ya!
Matematik eşittir baba.

Sümeyye Özdemir, (Dergâh / Ocak 2016)

 

İnsanın güç yetiremediği tek gerçek ölümdür. Bu yüzdendir ki hatırlanmak arzusu ile yapılan her şey insanın ölüme meydan okuma isteğini gösterir.

Hatice Büşra Benli, (Dergâh / Ocak 2016)

 

 

Şöyle yazmış İhya’da : “ Musikinin kalp üzerinde hissedilir derecede aşikâr bir tesiri mevcuttur. Musikinin etkisiyle harekete geçmeyen kişinin yaratılışında eksiklikler vardır.

Yağız Gönüler, (Dergâh / Ocak 2016)

 

 

“ Keşke bana böyle tekliflerle gelmeseydiniz “ diye başladı. Şiir seçmek konusunda yumuşaktı fakat şunu söyledi : “ Bazı sayıların şiirsiz çıkmasına katlanabilir misiniz ? “ ( İsmet Özel )

İsmail Kara,  (Dergâh / Ocak 2016)

 

Acının yılgın gücü karşısında göçmen bir haykırış
Bir gizli ukte ve sürgün edilmiş bir şehre varırız
Orada kırmızı bir tarla örter göğsümüzü yahut keder
Darmadağın sözler söyleriz gölgede bir gizli matem tutarız.

Hacer Selçuk, (Dergâh / Ocak 2016)

 

Gönüller yapmağa gelen gönül adamlarının anayasa larında yer alan ilk üç madde şöyledir:

1.      Allah vardır

2.      Resulullah vardır

3.      Celâl içre cemâl vardır.

Mustafa Kara, (Dergâh / Ocak 2016)

 

Bize halkalı şeker, misket, uçurtma getirmeyin. Biz çocuk muyuz ulan.  Bizi, düşman olmayan, kan gölü bulunmayan bir yere götürün.

Mustafa Kutlu,  (Dergâh / Ocak 2016)

 

 

 

 

Beyazıt Bestami Keçeli

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın