Bir Dert Bulmalıyım Kendime isimli deneme kitabı çıktı

Mehmet Baş’ın “Bir Dert Bulmalıyım Kendime” isimli deneme kitabı çıktı. Kitapta hayata ve insana dair düşüncelerini lirik bir dille ifade eden yazar bir düş sağanağında ıslananlar için daha önceleri “Tabirsiz Rüyalar” isimli kitabı ile şiirin kapısını çaldıktan sonra şimdide bir derdin kıblesine yönelerek bir dert bulmalıyım kendime diyor.

Mehmet Baş kitabında insana dair birçok konuyu akıcı bir üslup ile ele alıyor. Özenle işlediği kelimelerle insanın aklından geçen ve kalbine yer edinen duyguları incelikle süzüyor. Dertsiz olmak isteyenlere inat ” Bir Dert Bulmalıyım Kendime” diyerek çıkıyor insanlık yolculuğuna. Kitabı okudukça insan kendini seyrediyor ve bu seyir insanı kendine dair yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlıyor.

Kitap bir yapboz misali parça parça olan insanı bir fotoğraf karesinin içine sığdırmaya çalışırken düşünce okyanusunda dolaşan duygu gemilerini irfan limanına demir atmaya çağırıyor. Aşkın kimliksiz bir ceset gibi meydanlara atıldığı bir zamanda herkesi kalbinin sahibine ait olmaya davet ediyor. Sonsuzluğa atılan varlık okunun yokluk iklimlerinde kırılmaya çalışıldığı bir zamanda ebedi olanın derdiyle dertleniyor.

179 sayfa olan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm “hayatın ilk hecesi aşk” ikinci bölüm “fikrimin siyah hecesi” üçüncü bölüm ise “kelimelerden çıktım yola” .

Bir dert bulmalıyım kendime ile asıl dermanın derdin içinde gizli olduğunu belirten yazar herkesi bir dert sahibi olmaya ve o derdin dermanıyla şifa bulmaya çağırıyor.

Bir Dert Bulmalıyım Kendime, Mehmet Baş, Kahverengi Kitap, 14 sayfa

İZDİHAM

 

      İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın