Bir Dert Bulmalıyım Kendime isimli deneme kitabı çıktı

Mehmet Baş’ın “Bir Dert Bulmalıyım Kendime” isimli deneme kitabı çıktı. Kitapta hayata ve insana dair düşüncelerini lirik bir dille ifade eden yazar bir düş sağanağında ıslananlar için daha önceleri “Tabirsiz Rüyalar” isimli kitabı ile şiirin kapısını çaldıktan sonra şimdide bir derdin kıblesine yönelerek bir dert bulmalıyım kendime diyor.

Mehmet Baş kitabında insana dair birçok konuyu akıcı bir üslup ile ele alıyor. Özenle işlediği kelimelerle insanın aklından geçen ve kalbine yer edinen duyguları incelikle süzüyor. Dertsiz olmak isteyenlere inat ” Bir Dert Bulmalıyım Kendime” diyerek çıkıyor insanlık yolculuğuna. Kitabı okudukça insan kendini seyrediyor ve bu seyir insanı kendine dair yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlıyor.

Kitap bir yapboz misali parça parça olan insanı bir fotoğraf karesinin içine sığdırmaya çalışırken düşünce okyanusunda dolaşan duygu gemilerini irfan limanına demir atmaya çağırıyor. Aşkın kimliksiz bir ceset gibi meydanlara atıldığı bir zamanda herkesi kalbinin sahibine ait olmaya davet ediyor. Sonsuzluğa atılan varlık okunun yokluk iklimlerinde kırılmaya çalışıldığı bir zamanda ebedi olanın derdiyle dertleniyor.

179 sayfa olan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm “hayatın ilk hecesi aşk” ikinci bölüm “fikrimin siyah hecesi” üçüncü bölüm ise “kelimelerden çıktım yola” .

Bir dert bulmalıyım kendime ile asıl dermanın derdin içinde gizli olduğunu belirten yazar herkesi bir dert sahibi olmaya ve o derdin dermanıyla şifa bulmaya çağırıyor.

Bir Dert Bulmalıyım Kendime, Mehmet Baş, Kahverengi Kitap, 14 sayfa

İZDİHAM

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: