Bir Dert Bulmalıyım Kendime isimli deneme kitabı çıktı

Mehmet Baş’ın “Bir Dert Bulmalıyım Kendime” isimli deneme kitabı çıktı. Kitapta hayata ve insana dair düşüncelerini lirik bir dille ifade eden yazar bir düş sağanağında ıslananlar için daha önceleri “Tabirsiz Rüyalar” isimli kitabı ile şiirin kapısını çaldıktan sonra şimdide bir derdin kıblesine yönelerek bir dert bulmalıyım kendime diyor.

Mehmet Baş kitabında insana dair birçok konuyu akıcı bir üslup ile ele alıyor. Özenle işlediği kelimelerle insanın aklından geçen ve kalbine yer edinen duyguları incelikle süzüyor. Dertsiz olmak isteyenlere inat ” Bir Dert Bulmalıyım Kendime” diyerek çıkıyor insanlık yolculuğuna. Kitabı okudukça insan kendini seyrediyor ve bu seyir insanı kendine dair yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlıyor.

Kitap bir yapboz misali parça parça olan insanı bir fotoğraf karesinin içine sığdırmaya çalışırken düşünce okyanusunda dolaşan duygu gemilerini irfan limanına demir atmaya çağırıyor. Aşkın kimliksiz bir ceset gibi meydanlara atıldığı bir zamanda herkesi kalbinin sahibine ait olmaya davet ediyor. Sonsuzluğa atılan varlık okunun yokluk iklimlerinde kırılmaya çalışıldığı bir zamanda ebedi olanın derdiyle dertleniyor.

179 sayfa olan kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm “hayatın ilk hecesi aşk” ikinci bölüm “fikrimin siyah hecesi” üçüncü bölüm ise “kelimelerden çıktım yola” .

Bir dert bulmalıyım kendime ile asıl dermanın derdin içinde gizli olduğunu belirten yazar herkesi bir dert sahibi olmaya ve o derdin dermanıyla şifa bulmaya çağırıyor.

Bir Dert Bulmalıyım Kendime, Mehmet Baş, Kahverengi Kitap, 14 sayfa

İZDİHAM

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: