Şiir Defteri 2011 Çıktı!

Şiir Defteri 2011 çıktı. Tükenmeyeceği için sonra da alabilirsiniz.

Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu’nun hazırladığı Şiir Defteri 2011 nihayet çıktı. Biraz daha gecikmeli olarak çıkan Şiir Defteri yedinci yılında.

2000’li yıllarda Akatalpa’dan Yasakmeyve’ye, Şiir Oku’ndan Yaratım’a, Şiirli Çıkın’dan Islık’a, İmlasız’dan Sincan İstasyonu’na, Deliler Teknesi’nden Hayal’e, Aşkar’dan Taflan’a, Karşın’dan İle’ye, Eliz’e, Karayazı’dan Mortaka’ya, Berfin Bahar’a, Nikbinlik’ten Sözcükler’e, Özgür Edebiyat’tan Esmer’e, Haşhaşi’den Şiir Saati’ne, Deniz Suyu Kasesi’nden Karakalem’e, Sınırda’dan ÇN’ye… pek çok dergi yayımlandı ve yayımlanıyor da…

Tüm bu ve diğer dergilerin hiç şüphesiz ki 2000’lerin şiir ve yazın hayatına katkıları yadsınamaz. Olabildiğine nesnel düşünerek ve davranarak 2000’li yıllarda ‘genç’lerin çıkardığı dergilerde genç isimleri merkeze almalarını ilk sıraya koyarak 2000’lerin dergi editörlerinin görüşlerine başvurulmuş. Çerçeveyi her ne kadar belirleseler de araya bir dergi aldıktan sonra bir başkası daha, derken üç, beş oldu ve bu sınırı da ihlal ettik. İhlaller iyidir deyip devam etmişler. Kimi arkadaşlar yanıtlarını yetiştirememiş,, kimisi yanıtlamamayı tercih etmiş. Doğrusu bu yıllarda dolaşımdaki dergilerin bazılarını önceki kuşaklardan şairler hazırlasa da yoğunlukla gençlere yer verdiklerinden onlardan da görüş almak istemişler.

Önceki yıllarda çocuk edebiyatı üzerine bir çalışma yapmışlardı. Bu kez işin içinden ehil bir kalem, Ebru Akkaş, çocuk yazınının 2000’li yıllardaki serüvenine dair kapsamlı bir dosya hazırlamış.

İzdiham

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın