16 Şubat 2022

Ömer Çakıroğlu’nu (Kalenderi) Anma Konseri

ile onurkorkmaz

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan; müzisyen, seyyah, neyzen ve yazar Ömer Çakıroğlu (Kalenderi) anısına bir konser düzenlenecek. Ömer Çakıroğlu’nun müzisyen, akademisyen arkadaşı Tuncay Korkmaz; sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurduğu anma konseri Üsküdar Meydanı/Karadavut Camii yanında düzenlenecek. Biz de 5 Mart Cumartesi günü saat 20:00’da bütün sevenleri bu anma konserine davet ediyoruz.

Bir dostun öze bıraktıkları, sonsuz bir rabıta ile daim yaşayan bir çiçek gibi.. Sevgili Ömer ile buluştuğum öz bağdan güller ile onu anacağız inşallah. Bu yâda tüm dostları beklerim.. Sevgi ve selam ile..

Ömer Çakıroğlu (Kalenderi)

1981 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya gelen Ömer Çakıroğlu, yıllarca Hindistan, Tibet, Afganistan, İran topraklarında Türk müziğine dair araştırmalar yaptı. Kalenderi adıyla yaptığı çalışmalar, Ömer Çakıroğlu’nu etnik müzik dünyasında oldukça saygın bir yere oturtmuştu.

2018 yılının Kasım ayında kültürel birikimlerini İzdiham Yayınları’ndan çıkan Semai Kahvehaneleri adlı kitabında toplayan Ömer Çakıroğlu kitabı ile Türk müziğinin, Türk kültürünün, meşk hayatının tarihçesini yaşadıkları ve gözlemleriyle kitabına aktarmıştı.

Üsküdar’da Ahenk Semai adıyla kültürel bir ortam oluşturan, orada dünyanın birçok köşesinden etnik sanatçıları ağırlayan Ömer Çakıroğlu, Sakarya’daki evinde geçirdiği kalp krizi ile maalesef aramızdan ayrıldı.

Ömer Çakıroğlu, stüdyo çalışmalarına bir yandan devam ederken bir yandan da yeni kitabı için arşiv çalışmalarını yürütüyordu.

Çay Taşı Çakmak Taşı, Can Dediğin Bir Kuştur, Dehri Gezsen adlı şarkıları milyonlarca kez dinlenen Ömer Çakıroğlu, büyük işler yaptığı müzik dünyasında örnek aldığı tasavvuf erbabları gibi sessizliğini her daim muhafaza etti.

7 Mayıs 2021’de aramızdan ayrıldı.

İZDİHAM