8 Mart 2016

İzdiham Dergisi Sayı 9

ile izdihamdergi

İzdiham hiç bu kadar lakayt olmamıştı. Geçen günkü yazıdan ötürü herkesten özür diliyoruz. Bülent Parlak artık ne yaptığını bilmemektedir.

Bir gece, medyayı saran ve adına belli sermayelerce şair, yazar, sanatçı gibi etiketler yapıştırılan yüzlere tv kanallarında rastladıktan sonra, dakikasında karar alıp aynı dakika içinde heyecana tutuştuktan sonra yine aynı dakika içinde çalışmalara başlamıştık.

Bu heyecan yıllardır ellerimizi titretti. Ve halen titretmeye devam ediyor. Matbaadan çıkacak dergiyi muayene istasyonunun önündeki araç sahipleri gibi bekliyoruz.

Hiçbir imkânın, maddiyatın, desteğin, yardımın, ilacın, yara bandının, kasketin ve davulun olmadığı noktada hem çalıp hem de oynamaya çalıştığımız ve kendimizi bile bile defalarca yaraladığımız şu günlerde,  Bülent Parlak ve arkadaşlarının yazmış olduğu bu tanıtım yazısından ötürü önce kendimizden sonra sizlerden özür diliyoruz.

Dergimizin bu sayısında konu olarak ‘Çöp’ ü seçtik. Altından kalkması oldukça zor olan bu konuyu şiirlerde, hikâyelerde, denemelerde ele aldık. Ortaya çıkan manzara gösterdi ki, çöp diye attığımız onca şeyin içinde kendimiz dâhil tüm dünyamız varmış.

‘Eğer yazmamış olsaydım, katil olabilirdim.’ diyerek kapılarını okuyucuya açıyor. Hüseyin Peker ‘Ceset Ziyafeti’ adlı şiiri yer alıyor.

‘babam eve döndü, yoruldu çocuklar

Sarhoşken söylediği bir masalda…’

Ardından Katı İşçileri Derneği Başkanı Ali Memdillioğlu’nun ‘Çöp Bir İş Alanı Değil, Bir Yaşam Alanıdır’ başlıklı yazısında, çöpten var olan dünyalara gezinti yapılıyor.

‘Akşam Haberleri’ adlı şiiriyle, ‘Allah’ım Hiç İyi Değilim’ serzenişte bulunan Güven Adıgüzel’in ardından ‘İnternet Şiirlerimizin Aynı Çöpte Buluşmasıdır’ diyen Ufuk Akbal’ın oldukça iddalı bir yazısı bulunuyor.

Sinema bölümünde, İzdiham’a yıllarını vermiş tanıdık bir isimle beraberiz tekrar; Zeliha Yurdaer, ‘Benim Sinemalarım’ adlı yazısında bizleri geçmişe gömdüğümüz duygularımıza götürüyor.

Mustafa Akar ‘Çöpe Attığım Şiirler’ başlıklı yazısında, çöpe atılan şiirlere birçok şairin gözünden bakıyor.

Ve Bülent Parlak, ‘Venezüella Hava Yolları’ başlığıyla dergiye koyduğu şiiri eşi yine okumayacak.

‘Namazlarımı Aksatırken Tıksırdığım Cümlelerin Semantik Açılımları’ başlıklı yazısıyla Doğukan İşler’i, sahilde sigarasını içip şair taklidi yapan bir salyangoz edasıyla karşılıyoruz.

Berkan Ürgen ‘Her Şeyin Bir Küf Noktası Vardır’ derken, en mühim çöplüğün sivrisinek ve Afrika olduğunu düşünmeye başlıyor. Ardın SKL Hareketinden Başarısızlık Belgesini almaya hak kazanmış bir isim, Yasin Kara ‘Ellerimi Zımparalar Temizlesin’ başlıklı yazısında küçük Çınar’ın hikâyesini paylaşıyor.

Gerçek bir hayattan gönül çöplüğüne düşmüş çöpleri çıkarmış Özer Turan ‘Babamın Çöp’ adlı yazsında.

Aykut Ertuğrul’dan okuyacağınız ‘Musa’ yazısı, Musa Aleyhisselam’ın hikayesini hiç düşünmediğimiz yönleriyle ortaya koyuyor.

Ve Cihat Duman,  Oğuz Atay Tehlikeli Oyunlar’dan alıntılar yaparak, bizlere Hikmet Benol’u anlatıyor.

Perdeyi kapatan yazı Güven Adıgüzel’den. ‘Kusursuz Bir Kötü Kaosun Elçisi Joker’ başlıklı yazısında, tasarlanmış bir kaosun gönüllü elçiliğine talip olmuş bir ismi, Joker’i konu alıyor.

İZDİHAM DERGİSİ’Nİ NEREDEN BULABİLİRSİNİZ?

İSTANBUL:  Mephisto Taksim, Üsküdar İskelesi Gazete Bayii, Fatih Ağaç Kitabevi, Cağaloğlu Kitabevi , Cağaloğlu Ana Dağıtım, Kadıköy Ada Kitabevi

İSTANBUL:  Fatma Şen – ( Boğaziçi Üniversitesi) ( fatma.sen@boun.edu.tr) ; Ahmet Araz (Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hazırlık)

ANKARA:  Sevgi Şentürk,svgsntrk@gmail.com;  Sinem Başaran ( bsrnsnm@gmail.com); Nigar topçu (grtpc@hotmail.com)

DİYARBAKIR: Feyzi Baran  Tel: 0 538 463 73 58

İZMİR:  Mücahide Sandilaç (mucahidesandilac@gmail.com)

BURSA: BKM, Semiha Anaz (semihaanaz@gmail.com), Güllü Arslan (gllrsln@hotmail.com);Mehmet Akif Köse :  0 537 828 15 34; Şeyma Nur Berk (jnc@windowslive.com)

ISPARTA: Ayşegül Şen (aysegul_mini@hotmail.com)

KAYSERİ: Duygu Yıldırım (duygu_yildirim872004@hotmail.com)

RİZE: Saliha Zeynep Serdar (İstanbul Kitabevi)

ANTALYA: Elif Taşdemir (elftsdmr@gmail.com)

BOLU: Büşra Deligöz (busradeligoz@mynet.com)

KONYA: Yasemin İpek (ysmn_meftun@hotmail.com)

AFYON-AYDIN-NAZİLLİ: Muhammet Furkan Özden (insurrectum_lamia@hotmail.com)  0 545 611 0 444

TRABZON: Özer Turan (0 505 440 23 35), Hakan Kavgacı ( 0 506 955 57 04)

ADANA: Şadırvan Kitabevi, Ebuzer Ağuş (0 507 681 54 20),  Çağatay Hakan Gürkan (0 505  354 53 02)

SAKARYA: Oktay Çelik  (oktay.s.celik@hotmail.com) (0 554 802 71 31)

AMASYA: Erva Merve Ladikli (Ervaladikli05@hotmail.com)

ÇANAKKALE: Ayşe Afacan (ayseafacan_@hotmail.com)

ERZURUM: Betül Cevher (betul.cevher@gmail.com)

MANİSA : Hüseyin İnce  (0 505 702 06 42)

YOZGAT: Muhammed Emin Karakaya (0 554 658 48 98)

KASTAMONU: Yavuz Sondoğan (0 506 275 66 37)

VAN: Özmen Yıldız (0 543 599 37 49)

 

TEMSİLCİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN İRTİBAT ADRESİ VE TELEFONU:

YASİN KARA: yasinkara35@gmail.com;  GSM:  0 505 313 36 32

İzdiham