18 Şubat 2022

Gazze’de İsrail hava saldırısında geçen yıl tamamen yıkılan kitapçı yeniden hizmete açıldı

ile onurkorkmaz

Gazze’de 9 ay önce düzenlenen İsrail hava saldırısı sonucu tamamen yıkılan kentin eski Filistinli kitapçısı, yeniden hizmete açıldı.

Uluslararası bağış kampanyasından toplanan gelirle “Samir Mansur” adıyla açılan yeni kitapçı, hava saldırısında tamamen yıkılan mağazaya 200 metre uzaklıkta bulunuyor.

İsrail savaş uçaklarının geçen yıl 18 Mayıs’ta düzenlediği hava saldırısında atılan bombalar Gazze kentinin batısındaki Rimal mahallesindeki kitapçının tamamen tahrip olmasına yol açmıştı.

Kitapçıda okul kitaplarından, Avrupalı klasik romanların Arapça çevirilerine kadar çok sayıda yazılı eser bulunuyor.

AFP
İsrail saldırısında yıkılan kitapçı

Samir Mansur, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bugün tarihi bir gün, kitapçıyı yeniden açtığımız için çok mutluyum” diyerek duygularını dile getirdi.

İki katlı ve bin metrekarelik bir alana kurulan kitapçıda 350 bin dolar değerinde 400 bine yakın kitap bulunuyor. Yeni kitapçıda, yıkılan mağazaya oranla 4 misli daha fazla kitap raflarda yer alıyor.

Kitapçının açılışına Filistin Yönetimi Kültür Bakanı Atef Abu Seif de aralarında olmak üzere yüzlerce kişi katıldı. Filistinli Bakan açılışta yaptığı konuşmada, “İsrail binaları yok edebilir ama Filistinlilerin iradesini yok edemez” dedi.

Hava saldırısı sonucu yıkılan Batı Şeria’nın en büyük kitapçısı, 30 yıl önce hizmete açılmıştı. Gazze Şeridi’nde geçen yıl meydana gelen ve 11 gün süren çatışmalarda 250 Filistinli, 14 İsrailli hayatını kaybetmişti.

AFP

İZDİHAM