10 Mart 2016

Erol Mermer toprağa verildi

ile izdihamdergi
Sinema ve basın dünyasının değerli isimlerinden, senarist, yapımcı ve yönetmen Erol Mermer dün Eyüp Sultan’da yakınları ve sevenleri tarafından ebedî âleme uğurlandı. Eyüp Sultan Mezarlığı’ndaki Kaşgarî Dergâhı yakınında toprağa verilen Mermer’in cenaze namazına ve defin işlemine sanat ve basın dünyasının birçok ismi katıldı.
Sinema dünyasının sevilen ve sayılan isimlerinden Erol Mermer önceki gece saat 03.35’te hayata veda etti. Mermer, uzun yıllardan beri amansız hastalıkla boğuşuyordu. Erol Mermer’in cenaze namazı, dün (7 Nisan 2015 Salı) ikindiden sonra Eyüp Sultan Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. Cenazenin başında bekleyen merhum Erol Mermer’in oğlu Erdem Mermer, taziyetleri aile adına kabul etti. Cenaze namazına basın, sinema, kültür ve sanat dünyasından Üstün İnanç, Şerif Aydemir, Mesut Uçakan, Mehmet Köşker, Ragıp Karadayı, Nazif Tunç, Mehmet Uyar, Mehmet Okyay, Bülent Ayanoğlu, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Dursun Gürlek, Mustafa Nadir Önay, Abdurrahman Çapar, İrfan Özfatura, Cafer Vayni, Muhsin Karabay, Mehmet Nuri Yardım, Murat Sevinç, Ahmet Sırrı Arvas, İhsan Kabil, Kemal Çiftçi, Hüseyin Sarıkoç, Muhsin Duran, Selman Demir, İrfan Özfatura, Recep Arslan, Fatma Ersem Yargıcı, Serdar Üstündağ, Harun Nihat Öztürk, Bekir Tuncer ve daha bir çok dostu ve tanıdığı katıldılar.
Erol Mermer’in tabutu, cenaze namazının kılınmasından sonra Eyüp Sultan Türbesi’nin önüne götürüldü ve burada da dua edildi, helallik istendi. Cenaze, daha sonra Piyerloti Yokuşuna çıkarıldı ve Kaşgarî Dergâhı’na yakın bir yerde gözyaşları arasında toprağa verildi. Defin sırasında Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Türkiye Gazetesi ve TGRT’de uzun yıllar çalışan Mermer, ESKADER Yönetim Kurulu üyeliği de yapmıştı.
 
BİRÇOK DİZİNİN YAPIMCI VE YÖNETMENİ
         
Başta TGRT olmak üzere bazı televizyonlarda birçok dizinin yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Erol Mermer, 10 Ekim 1955 tarihinde Konya’nın Karabağ Kasabası’nda doğdu. İlk ve orta tahsilini Konya’da tamamladı. Karaman Lisesi’ni bitirdi. Bu dönemde tiyatro ile ilgilendi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Para-Kredi Ekonomi Dergisi’nde grafiker olarak mesleğe başladı. Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı’nın yanında kamera asistanı olarak sinemaya başladı. Bir yıl kadar bu sektörde çalıştıktan sonra, yaşanan ekonomik krizden dolayı tekrar reklam sektörüne döndü. Tele-Ajans ve Güzel Sanatlar Reklam Ajansı’nda art direktör olarak çalıştı. Askerliğini Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptı. 1989-1993 yıllarında Türkiye Gazetesi’nde Grafik Servis Şefi olarak çalıştı. 1993-2000 yılları arasında TGRT’de yönetmenlik, yapımcılık ve drama müdürlüğü yaptı. “Vefa” (1993), “Kimsesizler” (1994), “Sevginin Bittiği Yer” (1993) ve “Annemi İstiyorum” gibi film ve dizilerde yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 2000 yılında basın kadrosundan emekli oldu. Bir süre özel bir okulda (BSF Akademi) sinema ve grafik dersleri verdi. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Yönetim Kurulu üyeliği de yapan Erol Mermer, dernek bünyesindeki Sanatalemi.net internet sitesinin genel yayın yönetmenlini bir süre üstlendi. ESKADER’in Cağaloğlu’ndaki merkezinde ‘Senaryo Dersleri’ verdi. Evli ve bir çocuk babası olan Mermer, İstanbul 2010 Ajansı’nda danışman olarak görev yapmıştı.
İZDİHAM