Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız

Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, abi-kardeş ilişkisinden beslenen bir hikâyeye sahip. Kız kardeş Kauro’nun, abisi Tetsuro’yu hapisten kurtarmak için verdiği mücadeleyle gelişen hikâye, aslında çok daha güçlü alt metinler barındırıyor.

Hikâyenin başında Paris’te çevirmenlik yapan Kauro, Batılı bir karakter olarak tasvir ediliyor. Mesleği gereği sürekli Orta Doğu’da bulunmak zorunda kalsa da bu seyahatlerden zevk almıyor. Onun aksine yaz aylarını resim yapmak için Güneydoğu Asya ülkelerinde geçiren abisi Tetsuro ise Doğulu bir karakter olarak resmedilmiş. Aslı olmayan bir suçlama yüzünden mahkemeye çıkmak zorunda kalan Tetsuro’nun imdadına kardeşi Kauro yetişiyor fakat bu mahkeme içsel bir mahkemeye dönüşüyor.

agabeyine-cicek-tasiyan-kiz20161216084842

Son yılların en üretken yazarlarından biri kabul edilen Natsuki Ikezawa, Japon edebiyatının da önemli isimlerinden. Yazar, birbirine zıt resmettiği bu iki karakter üzerinden kurduğu çatışmayla “emperyal siyaset”, “medeniyet”, “modernite” ve “ulusal kimlik” gibi kategorileri sorguluyor. Ayrıca bu iki kardeşin kendi sanat anlayışlarını ve dünya görüşlerini de tartıştıkları metinde felsefi bir zemin bulmak mümkün.

Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanan kitap, yeni yılın üçüncü günü piyasaya çıkacak. Çevirmenliğini Devrim Çetin Güven’in yaptığı Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, Türkçeye Japoncadan çevrildi.

 

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın