Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız

Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, abi-kardeş ilişkisinden beslenen bir hikâyeye sahip. Kız kardeş Kauro’nun, abisi Tetsuro’yu hapisten kurtarmak için verdiği mücadeleyle gelişen hikâye, aslında çok daha güçlü alt metinler barındırıyor.

Hikâyenin başında Paris’te çevirmenlik yapan Kauro, Batılı bir karakter olarak tasvir ediliyor. Mesleği gereği sürekli Orta Doğu’da bulunmak zorunda kalsa da bu seyahatlerden zevk almıyor. Onun aksine yaz aylarını resim yapmak için Güneydoğu Asya ülkelerinde geçiren abisi Tetsuro ise Doğulu bir karakter olarak resmedilmiş. Aslı olmayan bir suçlama yüzünden mahkemeye çıkmak zorunda kalan Tetsuro’nun imdadına kardeşi Kauro yetişiyor fakat bu mahkeme içsel bir mahkemeye dönüşüyor.

agabeyine-cicek-tasiyan-kiz20161216084842

Son yılların en üretken yazarlarından biri kabul edilen Natsuki Ikezawa, Japon edebiyatının da önemli isimlerinden. Yazar, birbirine zıt resmettiği bu iki karakter üzerinden kurduğu çatışmayla “emperyal siyaset”, “medeniyet”, “modernite” ve “ulusal kimlik” gibi kategorileri sorguluyor. Ayrıca bu iki kardeşin kendi sanat anlayışlarını ve dünya görüşlerini de tartıştıkları metinde felsefi bir zemin bulmak mümkün.

Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanan kitap, yeni yılın üçüncü günü piyasaya çıkacak. Çevirmenliğini Devrim Çetin Güven’in yaptığı Ağabeyine Çiçek Taşıyan Kız, Türkçeye Japoncadan çevrildi.

 

 

 

 

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham 39. sayı çıktı. “Benim içimde biri var. Ne ölüyor, ne sağ bırakıyor.” diyorsanız İzdiham’ı mutlaka okuyun.

İzdiham bu sayısıyla birlikte sinemadan müziğe, edebiyattan psikolojiye kadar birçok alanda farklı bir bakış açısıyla usta ve genç yazarları bir araya getiriyor.

İzdiham, sayıların peşinden değil iyi metinlerin peşinde koşmaya devam ediyor.
Dergimizin 39. Sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın