Pakistanlı Yazara Almanya’da Verilen Edebiyat Ödülü Filistin Halkına Destek Verdiği Gerekçesiyle İptal Edildi

Almanya’da her yıl Nobel Ödüllü Nelly Sachs adına verilen edebiyat ödülünün kazananı bu yıl Pakistan asıllı İngiliz yazar Kamile Shamsie olarak ilan edilmişti. Ancak daha sonra yazarın İsrail Hükümetine karşı kültürel boykot hareketinin içinde olması nedeniyle ödülün iptal edildiği duyuruldu. Sachs ödülü, her yıl Dortmund Kent Meclisi tarafından “Hoşgörü, sorumluluk ve barış yanlısı “ yazarlara veriliyor.

Kent Konseyi sözcüsü, “ödüle karar verildiği zaman jüri üyelerinin, Kamila Shamsie’nin İsrail Hükümetine karşı kültürel boykot hareketinin içinde olduğundan haberdar olmadığını” belirtti.

Filistin halkına destek veren ve İsrail hükümetinin işgal politikalarını eleştiren ünlü edebiyatçı Kamila Shamsie, ödülün iptal edilmesi kararı üzerine şunları ifade etti: “Filistin halkını desteklememle bu ödülü almam arasında bir çelişki olmadığı aşikardır. Ödülün ilan edilmesi ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İşgal Altındaki Batı Şeria’nın üçte birini ilhak edeceği iddiası aynı zamana denk geldi.

Bu açıklamanın ardından iki Filistinli delikanlı İsrail güçleri tarafından öldürüldü. Ödül jürisi, benim İsrail hükümetine baskı yapılması amacını güden ve şiddet içermeyen boykot hareketini desteklemem nedeniyle ödül kararını geri çekti. Bir jüri heyetinin baskıya boyun eğerek ifade özgürlüğü hakkını kullanan bir yazardan bu ödülü geri alması muazzam üzüntü verici.”

İZDİHAM

Kaynak: globalvillagespace.com

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Bir Cevap Yazın