16 Ocak 2018

Miftah Dergisi’nin 5. Sayısı Çıktı!

ile izdiham

Miftah Dergisi’nin 2018-Ocak tarihli 5. sayısı raflardaki yerini aldı.

Kalemi sancak görüp yerde bırakmamayı görev edinen gençlerin çıkardığı Miftah, kapağına arkadaşlığın bir kol mesafesinde olduğunu hatırlatmak istemiş. Cengizhan Konuş’un fotoğrafı Ahmet Murat’ın mısrasıyla kapakta kendine yer bulmuş: “Omzumda güzel ağırlık, bir arkadaşın eli”.

Arka kapak; Nuri Pakdil’in “Bir şiir sandığını” dediği Şair İlhami Çiçek’e ayrılmış. Ve şairin Göğekin’inden bir çift mısra: “yürümenin dışında bütün eylemlerin adı / kaçış kaçış kaçıştır”.

Dergi her sayıda devam ettirdiği poster hediyesine de devam ediyor. Bu sayıda çeşitli oyunlarla Kerkük’ü aslından koparmak isteyenlere cevap verilmiş. Kerkük Kalesi, Kerkük Türküsü ile postere taşınmış: “Bizi uzak görmeyin / Kerkük’tedi gevlimiz”

Orta sayfada iki baş ucu kitabına eserlerde.n satırlarla yer verilmiş: Aliya İzzetbegovic’in İslam Deklarasyonu ve Sezai Karakoç’un Ruhun Dirilişi.

Muhammed Es’ad İşlek, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Mimarlık Öğretim Görevlisi Enes Aluc ile son zamanların tartışılan konusu mimari üzerine bir röportaj gerçekleştirmiş. Röportajdan bir kesit: “Mimari kabul edilenin aksine bir başlangıç değil sonuçtur. Mimariyi oluşturan zihnin derinliği veya sığlığına göre şekillenir.”

Dergi;

Derda Sanalmış’ın “Hu” hat çalışmasıyla başlıyor, Sema Tursun çizim-denemesiyle, Ayşe Hümeyra Otalı, Mehmet Ali Yafez, Mehmet Fatih Öz, Muhammed Said Çimen, Sedef Yıldız, Sevdenur Karahan, Ümit Çiçekli şiirleriyle, Merve Akmaz, Merve Ataş, Muhammed Es’ad İşlek hikâyeleriyle, Egemen Doğan, Mehmet Ali Yafez, Lütfiye Öztürk, Sema Tursun, Servan Altıkanat, Sümeyra Durak denemeleriyle dergiye omzunda güzel ağırlıklarıyla yer almışlar.

Dergi aynı zamanda miftahdergi.com internet sitesinden günlük eserlerini aylık periyotlar halinde ve çeşitli kültür haberlerini yayımlamakta.

İritbat: twitter.com/miftahdergisi

İZDİHAM