11 Mart 2016

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali

ile izdihamdergi

İTEF, Bu yıl ‘Şehir ve Yemek’ temasında edebiyat ile gastronomiyi buluşturuyor!

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 3-6 Ekim 2011 tarihleri arasında 13 farklı ülkeden 54 yazarıŞehir ve Yemek’ teması altında, bir edebiyat şöleni sofrasında ağırlayacak. Geçen yıl açılışını  T.C. Kültür ve Turizm Bakanı’nın yaptığı festivalin 2011 Açılış Töreni Çırağan Palace Kempinski sponsorluğunda geçen yıllarda olduğu gibi Çırağan Sarayı’nda yapılacak.

İTEF, 3. yılında, dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden Hay Festival of Literature and Arts ile işbirliğine başlayarak, şimdiden uluslararası edebiyat sahnesinin aktörleri arasında sayılmaya başlandı.

2011’de İTEF ile küresel çapta İngiltere, Kolombiya, Lübnan, İspanya, Meksika, Hindistan, Kenya, Macaristan, Maldivler ve İrlanda’da faaliyet gösteren Hay Festivallerinin yeni işbirliğini kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. İTEF-Hay Festival ortaklığı, İngiltere’nin uluslararası kültürel ilişkiler kuruluşu British Council’in aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali de bu yıl İTEF ile ortaklaşa etkinlik düzenleyerek kalıcı bir işbirliğine başlayacak organizasyonlar arasında. İşbirliği kapsamında Danimarkalı yazar Josefine Klougart festival etkinliklerine katılacak ve 2012 yılında Kopenhag Uluslararası Edebiyat Festivali’nin ‘odak ülkesi’ Türkiye olacak ve Türkiye’den yazarlar Kopenhag’daki etkinliklere katılacaklar.

Festival katılımcıları arasında Fransa’dan Jean Orizet, Soul Kitchen filminin kitabı ile tanıdığımız Alman Jasmin Ramadan, 2010 yılında işbirliğine başladığımız İngiliz Granta Magazine editörü Ellah Allfrey, Brezilya’dan Tatiana Salem Levy, Hollanda’dan Charles den Tex bulunuyor. Ayrıca, Hay Festival ve British Council, İTEF çerçevesinde, Mark Crick ile Tiffany Murray’yi İstanbul’a getiriyorlar.

Festival çocukları da unutmadı! Her yaştan okuyucuya hitap eden İTEF 2011 kapsamında, FMV Işık Okulları’ndaki öğrencilerin başkahramanı olduğu etkinlikte, macera kitapları yazarı Alman Thilo ve Hollandalı Marjolijn Hof okumalar ve etkinlikler yapacaklar. Ayrıca Fransız Kültür Merkezi’nin destekleri ile Fransız akademisyen-illüstratör Claire Franek, Ensar, Derya Öncü ve Gökyüzü Eğitim Kurumları ve Büyük Çamlıca Koleji öğrencileriyle bir araya gelecek.

Cezayir Restoran’ın ana mekân sponsorluğunda ve festival boyunca her akşam, ‘Yazarlarla Edebiyat Sofrası’ etkinliklerinde; 3 Ekim Pazartesi, Sefarad kültürünün mutfaklarda ve edebiyatta yansımaları ele alınacak, 4 Ekim Salı, Osmanlı mutfağının beslendiği geniş coğrafyada hayat bulan tarihi romanlar edebiyat sofrasında sahne alacak.

İTEF 2011 festival Kitabı, “Şehir ve Yemek” temasında 30’dan fazla yazarın katılımıyla ve UPM’nin kâğıt sponsorluğunda 10.000 tirajla yayımlanacak. İstanbul’daki D&R mağazalarında 30 TL’lik kitap satın alındığında “Şehir ve Yemek” kitabı hediye olarak verilecek.

Yayıncılık dünyasının yetkili isimlerinin festivale olan ilgisini göz önünde bulundurarak, İTEF, 2011 itibariyle “Profesyonel Buluşmalar” programında yayıncılık sektöründen yabancı profesyonelleri İstanbul’da ağırlıyor. Profesyonel Buluşmalar’ın bu yılki konukları, Danimarka, İngiltere, Fransa, Almanya ve Slovenya’dan.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi İTEF Yazar Buluşmaları çerçevesinde, Gündüz Vassaf moderatörlüğünde, Türk ve yabancı yazarlar, bir araya gelip edebiyat konuşacaklar.

Kalem Kültür Derneği’nin tamamen gönüllülerden oluşan bir ekiple düzenlediği İTEF 2011’de Avrupa Birliği Kültür Programı, Literature Across Frontiers (Sınırları Aşan Edebiyat) Hollanda Büyükelçiliği ve Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu, Brezilya Türkiye Büyükelçiliği, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu, Yunus Emre Vakfı, İtalyan Kültür Merkezi, Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nin yanı sıra Finlandiya Çeviri Fonu ve İbranice Edebiyat Enstitüsü gibi Avrupa’nın ve dünyanın önemli fonları yine festivalimizin destekçileri arasında.

Festivale ayrıca Türkiye’den Erdem, Everest, Timaş ve Yapı Kredi Yayınları, D&R mağazaları, Yeni Rakı ÂLÂ ve Kalem Telif Hakları Ajansı katkı sağlıyorlar.

Pera Müzesi, KargArt, Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi ve Okan Üniversitesi de İTEF 2011’in gerçekleşmesine katkıda bulunuyorlar.

Festivalin İstanbul ayağının sona ermesinin ardından, Mersin Üniversitesi işbirliğinde, Hollanda Türkiye Büyükelçiliği ve Literature Across Frontiers destekleriyle edebiyat etkinlikleri 6-7 Ekim günleri Mersin’e taşınacak. 2 gün boyunca Mersinli edebiyatseverler, öğrenciler edebiyat festivaline katılmış olacaklar.

Akşam Gazetesi ve Sabit Fikir, bu yıl tanıtım ve basın sponsorları olarak İTEF 2011’e desteklerini vermekteler.

Notlar:
Cezayir Restoran Konferans Salonu’ndaki söyleşiler dâhil olmak üzere İTEF 2011’in tüm etkinlikleri ücretsizdir.

 İzdiham