14 Mart 2017

William S. Burroughs’un Top Kitabından Alıntılar

ile izdiham

Sevimli bir çocuğun sevgi ve güven dolu gülümseyişiyle birlikte sarsıcı bir şekilde mekân dışı, zaman dışı, sakatlanmış ve umutsuz bir gülümseyiş. (sf.41)

Düşman bir varlık tarafından tehdit edildiğin zaman, bir mürekkepbalışının mürekkep püskürtmesi gibi etrafına kalın bir sevgi bulutu yayarsın… (sf.58)

‘Hiç kimse gerçekten yalnız değildir. Sen yaşayan her şeyin bir parçasısın.’ Sorun olan şey, bir başkasını onun gerçekten senin parçan olduğuna ikna etmektir, başka nedir? (sf.58)

Batılılar, keşfedebilecekleri birtakım sırlar olduğunu düşünürler. Doğu ise şöyle der, “Bu s.ktiğimin şeyini nereden bileyim?” (sf.94)

Pekçok sözde ilkel varlık, fotoğraf makinelerinden korkar. Fotoğrafta müstehcen ve uğursuz bir şeylerin var olduğu bir gerçektir, hapsetmeye, dahil etmeye duyulan bir arzu, elde etmeye uğraşmanın cinsel yoğunluğu. (sf.130)

Aptal insanlar, bir dili çok çabuk ve kolayca öğrenebilirler, çünkü içlerinde yeni öğrendikleri dili dışarıda tutmaya çalışacak hiçbir şey yoktur. (sf.132)

Mexico City, bir uzay zaman yolculuğu terminalidir, bineceğiniz treni beklerken hızlı bir içki çaktığınız bir bekleme odasıdır. İşte bu yüzden Mexico City veye New York’ta olmaya katlanabiliyorum. Orada saplanıp kalmazsınız; orada olmanız gerçeği yüzünden, aslında bir yolculuktasınızdır. (sf.136)

William S. Burroughs

İZDİHAM