20 Nisan 2020

Bir Ressam; Bertrand-Jean Redon

ile izdiham

Bertrand-Jean Redon “Odilon” lâkabını annesi Odile’den almıştır. Redon erken yaşlarda resme başlamış, 10 yaşında ilkokulda katıldığı bir resim yarışmasında ödül almıştır. 15 yaşında resim öğrenimi görmeye başladıysa da babasının baskısıyla mimarlık eğitimine yönelmiştir. Paris Güzel Sanatlar Okulu (Ecole des Beaux Arts) sınavlarını geçememesi o dönem mimar olma planlarını sona erdirmiştir, yine de daha sonraları bu okulda hocası Jean-Léon Gerôme’la çalışmıştır.

odilon redon | Bertrand-Jean Redon , better known as Odilon Redon ...

    Bordo’ya döndüğünde heykelle uğraşan Redon burada Rodolphe Bresdin’den gravür ve taşbaskı eğitimi de almıştır. Bu sanat kariyeri 1870’te Fransa – Prusya savaşı sırasında orduya katılmasıyla sekteye uğrar.

    Savaş bittiğinde yeniden Paris’e taşınan Redon burada yoğun biçimde karakalem ve taşbaskıyla uğraşmıştır. Redon 1878’de Suların Koruyucu Ruhu isimli işiyle sanat çevrelerinde daha iyi tanınır, 1879’da Dans le Rêve isimli taşbaskı albümünü yayınlamıştır. Yine de 1884 yılına kadar Redon kısmen gözlerden uzak kalmıştır, ona tam anlamıyla saygınlık ve tanınırlık kazandıran olay Joris-Karl Huysmans’ın A rebours (Doğaya Karşı) isimli kült romanında bahsinin geçmesidir, romandaki sefih ve aristokrat bir karakter Redon’un çizimlerini satın alıp biriktirmektedir.

Crying Spider by Bertrand-Jean Redon. : ArtNoire

1890’larda Redon pastel ve yağlı boya kullanmaya başladı, hayatının kalan kısmında bu iki materyali tüm işlerinde baskın biçimde kullandı. 1899’da Nabis ile birlikte dönemin en güçlü sanat tüccarlarından Durand Ruel’in mekânında bir sergi açtı. 1903 yılında Légion d’honneur nişanı aldı. André Mellerio tarafından 1913’te gravür ve taşbaskılarından oluşan bir katalog yayınlandığında Redon’un ünü daha da yayıldı, aynı yıl New York Armory Show’da münferit bir sergisi yer aldı. 1923’te Mellerio, Odilon Redon: Peintre Dessinateur et Graveur isimli Redon’un işlerinden oluşan arşivi yayınladı. Mellerio’nun Redon’la ilgili yayınları bugün Şikago Sanat Enstitüsü’ndeki (Art Institute of Chicago) Ryerson & Burnham kütüphanelerinde bulunmaktadır.     2005 yılında Moder Sanat Müzesi (Museum of Modern Art) “Görünenin Ötesinde” isimli Redon’un yapıtlarından oluşan bir sergi açtı. Sergide, 100 tablo, çizimler, gravürler ve Ian Woodner aile koleksiyonundan kitaplar yer aldı.

İZDİHAM