3 Mart 2016

Alper Çeker, Reziller

ile izdiham

Alper Çeker, bir domatesin başına gelen enteresan olayları ve üreticisi Nazmi Bey’i anlatıyor.  

Reziller, Çeker’in 6.45 Yayınları çatısındaki üçüncü kitabı ve bir roman. 335 sayfa bile olmayan romanda Hilmi Yavuz’un adının hiç geçmemesi beni aslında oldukça şaşırttı. Çünkü bugüne kadar okuduğum bütün romanlarda Hilmi Yavuz adına mutlaka rastlamışımdır. Hatta geçtiğimiz yıl Finlandiya’da az satanlar listesinde adı ilk sıralarda yer alan Çandarlı Halil Presedent adlı romanda bile hiç alakası yokken Sayın Hilmi Yavuz’un. Yazıya burada son verip not kısmına geçiyorum.

Not: Günümüz dünyasında insanların karşılıklı değer üretmesine modern dünya denir. Herkes birbirine rahatlıkla küfür etme, sövme ve hakaret hakkına sahiptir. Bu aşamada tek kaide küfür ettiğiniz şahsın başına Sayın kelimesini getirmektir. Sayın Haydar Dümendedikten sonra beş dakika küfür etseniz bile Sayın Haydar Dümen Bey asla bu durumdan rahatsız olmaz. Tavukçuluk sektöründe son yıllarda meydana gelen gelişmeler için General Yazgıç Ümran şöyle bağırmaktadır askerlerine:

Tütün kokan ellerinizle tüfek tutmanız ne kadar vatana ihanetse 6 Kırk Beş Yayınları’nın roman basması da o kadar vatana ihanettir. Sizi bize emanet eden babalarınız ve anneleriniz komşularınıza oğullarının askerde olmasıyla övünürken sizleri insan yerine koymamamız bizim değil Hilmi Yavuz’un suçudur. Neden mi?

 

General Yazgıç Ümran: Bilmiyorum.

Çok ama çok sonra kendinden emin olduğunu dile getiren Alper Çeker’in romanı bir domatesin tarihçesini dile getiriyor. Köylülüğünü unutup facebooka yeğeni Sacit aracılığıyla üye olan ve Siberalem dönemine yetişemediği için oturma odasında bulunan perdelerin arkasına saklanarak hüngür hüngür ağlayan Nazmi Bey’in trajedik hayat hikayesi romanın sadece son sayfasında yer almakta. Şimdi diyeceksiniz ki önceki sayfalarda ne yazıyor?

Alm. theoretisch ]
[Fr. theorique, theoretique]
[İng. theoretic ]
[Yun. theorikos = kurama ilişkin; theoretikos = gözlemeyi , incelemeyi seven ]
[es. t. nazari ]:
1– Kurama ilişkin.

2- Kavramsal düşünme ile bilgiye yönelen

3– Ereği uygulama değil, kuram olan (öğretiler)

Aristoteles’in bilimler sınıflamasında, matematik, fizik, Tanrıbilim kuramsal bilimlerdir. Kant’ta kuramsal us;varolanı bilme anlamında kullanılır.

Kant’a göre şirket sahiplerinin MÜSİAD’a üye olması yeterli değildir. Bunun yanında TUSKON’a da üye olmak gerekmektedir. Ticaretin kurallarını bilmeden, az ünlü terimiyle ilgili bir metni kaleme almak 90’lı yıllarda Yonca Evcimik Abone şarkısıyla çok mühim bir insan olmuştu. Çocuklar şu an bile okul piyeslerinde Yonca Evcimik’în Abone şarkısıyla büyüklerin iştahına hizmet etmektedirler. Çünkü eğitim denen olgu çocukların istediği birşey değil, büyüklerin kendilerini tatmin etmek için uydurmuş olduğu bir sektördür. Dersane aidatını ödeyemediği için annesi hapse atılan Semih Sipahi yüzünden bunalıma bile giremeyen bir başbakanımız var bizim. Çünkü bunalıma girmek için birtakım şartlar gerekmektedir.

a. İhanet                  b. Yolgeçen hanı         c. Eşber Yağmurdereli      d. Aşırı zenginlik

 

Merhametli bir devlet gerek KPSS, gerek SBS, gerek LGS, gerek savcılık sınavı, gerek hakimlik ve savcılık sınavı, gerekse KPSS, SBS, LGS, hakimlik ve savcılık sınavı yaparken tek soru sormalı ve bütün şıklar doğru olmalıdır. Alper Çeker’in diğer bir roman kahramanı ise Leman Hanım’dır. Yıllarca eşi Nazmi Bey ile yattığı yastığı eskitemediği için köşede bulunanHasan Kuru Temizleme ve Şiir Ltd. Şti’ye giderek sorununu anlatan Leman Hanım aldığı cevap karşısında şoke olur ve bütün roman boyunca tek kelime etmez. Romanın finali ise alışageldiğimiz sonlardan biraz farklı.

 

Domates maalesef hormonludur.

Yer: Karabük Demir Çelik Tesisleri No: 15, Kadıköy İstanbul

İzdiham