16 Ekim 2017

Almanlar Vahşiliğini Bu Kez Frankfurt Kitap Fuarı’nda Gösterdi

ile izdiham

Irkçılığın anavatanı olan Almanya’da düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’na yine şiddet karıştı. Fuarı düzenleyen Alman Kitapçılar Birliği ve Borsa Kuruluşu, ifade özgürlüğü çerçevesinde aşırı sağcı yayınevlerinin fuarda stand açmasına izin verdi.

Cumartesi günü bu yayınevlerinin stantlarında düzenlenen etkinliklerde olaylar çıktı. Aşırı sağcılarla etkinliği protesto edenler arasında şiddete varan sahneler yaşandı. Yeni aşırı sağın yayınevi Antaios, halkı kışkırtmaktan mahkûm olan Türk asıllı yazar Akif Pirinçci’nin de aralarında bulunduğu iki yazarla daha kitap tanıtımı etkinliği düzenledi. Kitap tanıtımına Berlin’deki Yahudi Soykırım Anıtı’nı ‘utanç anıtı’ olarak niteleyen, AfD’li politikacı Björn Höcke’yi de davet etti.

‘KINIYORUZ’

Höcke’nin sahneye çıkması üzerine bir grup “İfade özgürlüğüne evet, insan düşmanlığına hayır”, “Siz yazamazsınız, sadece kışkırtırsınız”, “Siz Nazi’siniz” yazılı pankartlar açtı. Grup, “Naziler defolun” diye slogan attı. Bunun üzerine aşırı sağcı grup karşı sloganlarla, gösteri yapan grubun üzerine yürüyünce, iki grup birbirine girdi. Akif Pirinçci’den sonra kitabını tanıtmak için sahneye çıkan Avusturyalı yazar Martin Sellner’in konuşmasını bir grup yarım saat boyunca ıslıklar ve sloganlarla engelledi. Polis etkinliği sona erdirdi.

 

 

Not: Almanların hepsi elbette barbar değil. Onların içinde de bu vahşilere karşı duranlar mevcut ama Alman devletinin yüz yıllardır barbarlığa yatkın devlet sistemleri vahşete çanak tutuyor.

İZDİHAM