Ahmet Enis Gürcan, Kırmızı Kutulu Winston

Kırmızısını hayal ederek barış çubuğunun hangi daldan olacağına çektikleri kısa kibritle karar veren Kızılderililer, Winstonun kalaba bir aşka hizmet edeceğini nereden bilebilirlerdi.

Çınaraltı’na bir akşam buluşmasında yüreğim yine cız etti. Gökyüzünü dumanaltı sandığımda sigaramın dumanı çoktan gözüme girmişti. Müşkül rüzgar mesaisine geç kalmış memur telaşıyla, aldırış etmeden üşütüyordu insanları. Taburemde randevusuna sadık olmayan bir adamı bekliyordum.

Bir tabureye sığacak, bir çay ocağına sığınacak kadar yalnızdım. Ayakkabılarımın ezik oluşuna aldırmıyordum. İkisi de akşam serinliğinde salıverdi kendini belli ki bağcıklar canını sıkmıştı.

Bekliyordum. Hangi ayağımın diğerinin üzerinde daha güzel duracağını karar veremiyor olmamın tek nedeni can sıkıntımdı. Ayaklarımı zik zak makinesi gibi titretiyorsam bunun bir nedeni vardı.

Derken geldi, birkaç masa öteme oturdu. İçim bu kez yandı bitti, köz oldu.

Masasında kırmızı kutu Winston elleri üşümüş, uzuyordu nefesi üflediği dumanla. Taburesine eşlik ediyordu soğuk bir sonbahar akşamı. Karşısında seyre dalmış imkânsız hayaller kuruyordum. Masum bakışları kaçamak bir iz sürüyordu masamda, gözlerim gözlerine takılıyor; her şeyi unutup anlık bir aşka düşüyordum. Aklıma düştün tanrım, gel otur, dinle.

Tanrım, dallarına çaputlar bağlıyorum, çınar altının. Gözleri değiyor gözlerime utanıp kaçırıyorum. Ne de kusursuz eller yaratıyorsun, ince ve narin. Boş ve üşümüş ellerinde uyuşmayı istiyor ellerim.

Beni bir günde aşık ettin Tanrım, bugün de et, yarını unutma. Ben buradayım o da burada istersen sen fazla kalma. Bu kadar üşütme, rüzgârı da al kapıyı çek. Zaten bu seyir çok kısa sürecek.

Sigaramın sanki acelesi var çabuk çabuk yanıyor. Limanda bir vapur soluklanıyor. Yaya lambaları ne zaman baksam Winston kırmızısı yanıyor. Çınar altında çaylar yine kireç kokuyor. Çaycıdan, tek şekerli, nefret ediyorum. Derken dudakları bardağına değiyor, kıskançlıktan kuduruyorum.

Tanrım ellerinde kalmıştım orayı bir daha anlatmak istiyorum. İçimde ona karşı tarifsiz hisler besliyorum. Ellerine tanrım, parmakları ne de çok yakışıyor. Kırmızı kutu Winston da ona cömert davranıyor. Biri bitti şimdi diğerini yakıyor.

Biraz değişikliğe ne dersin? Burası Venedik olsun, Bülent Ağabey de bir kenarda ark çalsın. Baş başa masamızda kadehlerde kırmızı ve beyaz kutu Winstonlar. Tanrı’m kalsın, Bülent Ağabey ark çalmayı bilmiyor, üstelik geceyi de şiire çeviriyor. Çınaraltı’nda Venedik hiç de hayal edilmiyor.

Bülent Ağabey hızını alamıyor, yan masaya da laf yetiştirmeye başladı. Çok belli ediyormuşum bakarken, uyarmasa olmazdı. Güzel kadınları kıskançlıktan mı üşütürsün nasıl da taburesinde iki büklüm, sarınıyor kabanına. Biraz daha üşütsen büzülüp girse görüş alanıma. Çadır fırsat vermiyor. Ustaların yevmiyeyi hak etmeyecek kadar beceriksiz Tanrım, âşıkların halinden hiç anlamıyor.

Saçları masam kadar dağınık, aynaları hemen yeryüzünden kaldırmalı. Bakkallar bu saatlerde yalnız kırmızı kutu Winston satmalı. Unutmadan tanrım fiyatları da düşsün biraz. Şairler şiirlerini Winston paketlerine yazsın bu yaz.

Ahmet Enis Gürcan
İZDİHAM

İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı. Buradan ulaşabilirsiniz.
Unutamayacağınız bir sayıyla karşınızdayız.

Edebiyat, edebiyatçılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir diyen İzdiham’ın 45. Sayısı çıktı.

İlk sayısından itibaren özgün bir tavırla halkın nabzını tutan ve hayatın içinden sesleri sayfalarına taşıyan İzdiham Dergisi 45. Sayısıyla da tüm dünyanın içinde bulunduğu bir tabloya kapağında yer verdi. Türkiye Günlük İnsanlık Endeksi tablosuyla son yaşananlara apayrı bir pencereden bakan İzdiham Dergisi arka kapak tasarımında da yine bir insanlık tablosuyla karşımıza çıktı.

 ‘Artık eskisi kadar yakın olamayız’ temalı İzdiham Dergisinin 45. Sayısında Özer Turan, Rümeysa Kocaman, Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Abdullah Harmancı, Güven Adıgüzel, Mehmet Narlı, Bülent Parlak, Seda Nur Bilici, Bekir Şamil Potur, Emine Şimşek, Sümeyye Özbay, Adem Maksatsız, Nurdal Durmuş, Esma Koç, Yaşar Ercan, Ahmet Aslan, Halil Ecer, Ahmet Can, Turan Karataş, Selahattin Yusuf, Onur Bayrak, Berat Karataş, Enes Aras, Gökçe Yüksel, Muhammed Güleroğlu, Mehmet Ercan, Yasin Kara, Hüseyin Hakan, Dilek Kartal gibi edebiyat camiasının önemli isimlerinin yazmış olduğu içerikte kapak kadar çarpıcı metinlere yer veriliyor.

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın