Yaz İncelikleri, Yasakmeyve 51

Yasakmeyve Dergisi’nin 51. sayısı çıktı. İşte güzel bir değerlendirme.

“Bana pek sert vurmuşlar bir yerlerim ağrıyor
Ya günboyu bastıran bir uyku
Sevincin sesi çıkmıyor”*

“kalbimi içimde tutamam
göle yansıtırım
imgeyi günlüğüme başucu lambamın ışığında yazdım”**
*) Daktilo üzerine yazılmış ilk ve en biricik şiir üç üçlükten oluşan ve ilk üç dizesini buraya aldığım Behçet Necatigil imzalı bu şiir olsa gerek. Daktilonun artık tarih olduğu bu yüzyılda yasakmeyve dergisi Temmuz-Ağustos sayısını “Şair ve Daktilosu” başlığıyla dosya sayfalarına taşımış. Tarihe kayıt düşme anlamı taşıyan bu sayfalardaBehçet Necatigil, küçük İskender,
Mehmet Yaşın, Halim Yazıcı’nın şiirleri; Eray Canberk, Sezai Sarıoğlu, Haydar Ergülen, Şükrü Erbaş, Nurullah Can, Egemen Berköz ve Hüseyin Alemdar ise denemeleri yer almış. Derginin belgeleme sayfalarının jenerik başlığı olan “Şiirin Uzun Tarihi” sayfalarında ise Daktiloların Forsu başlığıyla Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi yıllarına tanıklık etmiş Torpedo marka daktilosuna zoom yapılıyor.

**) Yasakmeyve’nin şiir seçimini ve şiir yayıncılığı politikasını başından beri takdir edenlerdenim. Yasakmeyve dergisi ve yayınları sayesinde birçok yeni imza şiirimize kazandırıldı. Usta şairlerle yeni şairlerin Yasakmeyve sayfalarına şairlerin şiir çizgileri gözetilerek sıralanmasına da şapka çıkarırım. Doğduğum toprakların şairi olmasına rağmen, nedense biraz ihmal ettiğim sevgili Fatma N.’den alıntıladığım bu üç dize ise onun dergide yer alan “Kız N. İşitir” adlı şiirinden sadece üç dize. Benzer güzellikte daha birkaç dizesi var sevgili Fatma N.’nin.– Yasakmeyve’nin elimizdeki 51. sayısı 29 Haziran 2011 günü aramızdan ayrılan Hulki Aktunç’a vefayla başlıyor. Hulki Aktunç “Kalem ve Toprak” adlı şiirinin son üçlüğü olan “Bir kalem dikin mezarıma/Yan yana gelmemiş/Sözcükler var daha” dizelerindeki bilgelikle her yıl mezarına dikilecek “iki ucu açılmış” kalemler sonsuzluğunda şiirden denemeye, hikâyeden romana, sözlük çalışmalarından günlüklerine uzun süre yaşayacak. Günlük demişken, Adil İzci’nin Hulki Aktunç üzerine tuttuğu günlük her şeyiyle enfes. İlk iki şiir kitabının editörü olduğum sevgili İzci’nin şiirde yetkin olmayı deneme, günlük ve hikâye türlerinde aramalı bence! Yasakmeyve’yi Yasakmeyve yapan sayfalardan biri “Şair ve Okuru” sayfaları elbette. Bir önceki sayıda Fırat Demir’in Murathan Mungan’a yolculuk yazısı kadar yetkin olmasa da Mehmet Said Aydın’ın Cahit Koytak şiirine giriş denemesi okunacak türden.

Hemen her sayıda yer alan Tahir Abacı’nın Şiir Kitapları Sözlüğü’nün 36’ya ulaşmasının sevinci ise bir yerde derginin kendine akranlık sevinci… Yasakmeyve’yi en çok sahiplenen şairlerden biri Mustafa Ziyalan sanırım; Göçgüncem’le şiir ve müzik birlikteliğinde dergiyi dünya şiirinin en uç noktalarına götürüyor. Yasakmeyve’nin, yeni imzaların ortaya çıkmasında sayfalarını sonsuza dek “Şairin Genci”ne açma konusunda en cömert dergilerden biri olduğunu da belirtmek gerek. Bu sayının “genci” Sezen Çiğdem! Sina Akyol ise, “Vaat Edilmiş Sayfalar”la Nüket Cansın Ünver, Alican Aydoslu, Fatih Kök, Suat Atik ve Sevâl Günbal imzalarını şiirimizin sonsuzluk sayfalarına uçuruyor. Yeni şairleri çok yakından izlediği konusunda kendisinden zerre kuşku duymadığım sevgili Akyol’un, Sevâl Günbal imzasını Akatalpa dergisinden biliyor mudur acaba!?

Yasakmeyve’den dizeler:

“yanlış yaşayan ve yanlış yaşlanan insanlar
bir kentin en devletsiz köşe başında
her dem tabusuz çingenelerin karşısına geçip
aşk ve âşık taklidi yaparlar”

Sezai Sarıoğlu

 

“hepimiz bir böcek miyiz hâlâ, Kafka aşılmadı mı yoksa”

Mehmet Müfit

 

“Onunla yatan erkek ölümü kullanıyor
soluğu yapışkan, kasıklarında vahşet”

Veysel Çolak

 

“ben kolye ucumu
kıyameti kışkırtan bir sessizlikten taşırdım”

Fatma N.

 

“mavi çizgili dağların otlarında yürüyelim
sonrası uzun bir şiirin portakalından yiyelim”

Soner Demirbaş

 

“Ben tanrıya şans dilemek kadarım!”

Ece Ürkmez

 

Hüseyin Alemdar
İzdiham

 

 

 

 

 

      İzdiham Dergisi 32. Sayısında birbirinden güzel yazılar, şiirler, çıldırmalar, öyküler ve denemelerle okuyucusuyla buluşuyor. Kapakta viyolonsel çalan Vedran Smailovic.  Bosna yerle bir edilirken her enkaza smokinini giyerek ağıt yakan Vedran’ın iç burkan hikayesini okuyacaksınız. Arka kapakta ise saçlarını üfleyince tarak uzattığımız Naim Süleymanoğlu. İzdiham, unutulmaz bir sayı daha sunuyor. İzdiham Dergisi 32. Sayısına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın