Yağız Gönüler, Yayınevlerine Söylüyorum Kimse Anlamasın

1. Yayınevleri kitaplarını tasarlarken yolda okuyanları da mutlaka dikkate almalı. Özellikle kitap boyutu ve yazı tipi çok önemli bir mevzu.

2. Sadece kitap boyutu alışılmışın dışında ve yazı tipi okunması güç olduğu için alınmayan/okunmayan birçok kitap raflarda tozlanıyor.

3. Kitap kapakları önemsiz değildir. Akademik kariyeri olan, saygın ilim insanlarına pembeli allı güllü çiçekli kapaklar hiç yakışmıyor.

4. Birçok yayınevi, sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiğini ve doğru bültenin nasıl yazılacağını hâlâ bilmiyor. Öğrenmek de istemiyor.

5. Satışın ve pazarlamanın önemi elbette ortada ama gerçek bir kitap okuyucusu o “yüzyılın kitabı” patlangaçlarını asla yutmuyor bilesiniz.

6. Tüm yayınevlerinin her şeyden önce şunu kendilerine sorması gerekiyor: “Ben Türkiye’nin ve okuyucusunun düşünce seviyesine ne katıyorum?”

7. Sırf “para getirmediği için” şiir kitabı basmayan, basınca doğru düzgün dağıtmayan yayınevlerinin hakiki okuyucunun kalbinde yeri yoktur.

8. Yayınevlerinin ekseriyeti belediye zihniyetinde. Tasarımdan satışa kadar işi ehline değil eşe dosta hemşehriye veriyor. Sonra da ağlıyor.

9. Birçok okuyucunun kitap paylaşımı o kadar doğal, samimi, kaliteli ki yayınevinin paylaşımları bunların yanında yapay, niteliksiz kalıyor.

10. Yayınevlerinin internet siteleri tam bir fecaat. Arama motorları kötü, kitap görselleri kötü, detaylı bilgi yok, siteler güncel değil.

11. Mesela kitap kapağına tarihi bir fotoğraf yahut resim konuyor ama ne olduğu belirtilmiyor. İndeks ve kaynakça ise itibar görmüyor.

12. Son olarak, yayınevleri edebiyat dergilerini, kitap bloglarını takip etmiyor. Bunun için istihdamları da yok. En büyük eksiklikleri bu.

 

 

Yağız Gönüler

İZDİHAM

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: