Yağız Gönüler, Biz de Artık Tüyap Kitap Fuarı İşine Girmeliyiz

İstanbul 35. Kitap Fuarı notlarıma başlıyorum. Bir faydası olacağını düşünmüyorum ama yine de içimi dökeyim.

1. İletişim Yayınları fuara zorla katılmış sanki. Lutfedip %20 indirim yapıyorlar ve her kesimden ‘müşteri’ye rağmen suratları beş karış.

2. YKY’de bazı yeni kitaplar standa getirilmemiş. Çalışanlar yayınevinin neşrettiği kitaplardan bihaber. Orhan Pamuk fazlasıyla öncelenmiş.

3. Metis Yayınları hem stant planı hem de okucuya yardımcı olmak anlamında dikkatimi çeken en kaliteli hizmeti sunmuş. Tebrik ederim.

4. Bir yayınevi çalışanı o yayınevinin hangi konularda donanımlı olduğunu bilmeli. Bir yazarının son kitabı sorulduğunda google’a bakmamalı.

5. Standa gider gitmez “yardımcı olabilir miyim?” diye sorup okuyucunun başına dikilmek hoş değil. Koton mu orası ya hu Paşabahçe mi?

6. Yayıneviysen ve sosyal medya hesabından son kitaplarını bangır bangır duyurduysan standa da getireceksin. Dergâh bu hatayı yapmış.

7. Belirli bir meblağın üstündeki alışverişte yayınevi hediye vermeli. Adam 100 liralık kitap almış sen ona kitap ayracı veriyorsun, ayıp.

8. Ayrıntı ve İthaki stantları oldukça özenliydi. Zaten iyice seviye atladılar. Okuyucuları da yayınevi çalışanları da kaliteli, titiz.

9. Fuar kitlesinde 14-18 yaş arası, simsiyah giyinmiş korkunç saçlı çocuklar gördüm. Okudukları romanlardaki tiplere özenmişlerdi. Üzüldüm.

10. Renkli çantalarıyla, annelerinin ve babalarından elinden tutup etrafa neşe saçan ‘kitap böcekleri’ni görmek dünyanın en güzel umuduydu.

11. Bir elinde ejderhalı romanlar taşıyan çocukların diğer ellerinde Hasan Ali Toptaş kitapları görmek, maçın 90 dakika olduğunu hatırlattı.

12. Netice-i kelam; istediğiniz kitabı internetten daha ucuza, yorulmadan alabilirsiniz. Ama kardeşinizi, çocuğunuzu bir kere olsun götürün.

 

 

 

 

Not: İzdiham Yayınları’na ait kitaplar var mı, dergimiz var mı bilemiyoruz. Belki Dergah Yayınları standında olabilir.

Yağız Gönüler

İZDİHAM

 

 

 

 

 

“Biz yazılıya çalışmıştık, hayat bizi sözlü yaptı.” İzdiham Dergisi’nin 30 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye. İzdiham Dergisi'nin 30. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın