Yağız Gönüler, Biz de Artık Tüyap Kitap Fuarı İşine Girmeliyiz

İstanbul 35. Kitap Fuarı notlarıma başlıyorum. Bir faydası olacağını düşünmüyorum ama yine de içimi dökeyim.

1. İletişim Yayınları fuara zorla katılmış sanki. Lutfedip %20 indirim yapıyorlar ve her kesimden ‘müşteri’ye rağmen suratları beş karış.

2. YKY’de bazı yeni kitaplar standa getirilmemiş. Çalışanlar yayınevinin neşrettiği kitaplardan bihaber. Orhan Pamuk fazlasıyla öncelenmiş.

3. Metis Yayınları hem stant planı hem de okucuya yardımcı olmak anlamında dikkatimi çeken en kaliteli hizmeti sunmuş. Tebrik ederim.

4. Bir yayınevi çalışanı o yayınevinin hangi konularda donanımlı olduğunu bilmeli. Bir yazarının son kitabı sorulduğunda google’a bakmamalı.

5. Standa gider gitmez “yardımcı olabilir miyim?” diye sorup okuyucunun başına dikilmek hoş değil. Koton mu orası ya hu Paşabahçe mi?

6. Yayıneviysen ve sosyal medya hesabından son kitaplarını bangır bangır duyurduysan standa da getireceksin. Dergâh bu hatayı yapmış.

7. Belirli bir meblağın üstündeki alışverişte yayınevi hediye vermeli. Adam 100 liralık kitap almış sen ona kitap ayracı veriyorsun, ayıp.

8. Ayrıntı ve İthaki stantları oldukça özenliydi. Zaten iyice seviye atladılar. Okuyucuları da yayınevi çalışanları da kaliteli, titiz.

9. Fuar kitlesinde 14-18 yaş arası, simsiyah giyinmiş korkunç saçlı çocuklar gördüm. Okudukları romanlardaki tiplere özenmişlerdi. Üzüldüm.

10. Renkli çantalarıyla, annelerinin ve babalarından elinden tutup etrafa neşe saçan ‘kitap böcekleri’ni görmek dünyanın en güzel umuduydu.

11. Bir elinde ejderhalı romanlar taşıyan çocukların diğer ellerinde Hasan Ali Toptaş kitapları görmek, maçın 90 dakika olduğunu hatırlattı.

12. Netice-i kelam; istediğiniz kitabı internetten daha ucuza, yorulmadan alabilirsiniz. Ama kardeşinizi, çocuğunuzu bir kere olsun götürün.

 

 

 

 

Not: İzdiham Yayınları’na ait kitaplar var mı, dergimiz var mı bilemiyoruz. Belki Dergah Yayınları standında olabilir.

Yağız Gönüler

İZDİHAM

 

 

 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: