Ufuk Akbal, Fragman: O Yaz

Ufuk Akbal yazdı.

“Tekrarlayayım. O yazı size hiçbir zaman layıkı ile anlatabileceğimi sanmıyorum. Sanmayacağım. Kitabın kapağı kapandığında, benden bir miktar nefret ettiğinizde, beni hiç sevmeyeceğinizi kendi kendinize beyan ettiğinizde, beni hafızanızın köhne depolarından birine atacağınıza ve ömür boyu orada kalacağıma kendi kendinize söz verdiğinizde yani sırf bunları yapmış olmaklığımla aslında hafızanızdan rol çalacağıma şimdiden şerbetliyim.

Ben Allah’tan James Joyce olmadığım bilgisini bana yeniden ve yeniden tebliğ etmemesini, gücümün-kudretimin hududlarında gezmekten bitap düştüğümü, can önlerinde ufarak intihar temrinlerime engel korkularımla aynı odaları paylaşmaya imtihanlı olduğumu, bana yeni şeyler söylemesi gerektiğini istediğimde mi oldu acaba bütün bunlar? Yazgıya dair şerh düşemezdim, oysa ki. Yazgı bizden çıkan değil, bize girendir bilirim.

Espri anlayışı, sense of humour, ironi. Kalın cümleler kurmak için ince bir zekaya sahip olmak gerekliliği, iyi sevişebilmek için üslûp sahibi olmak gerekliliği, evveliyatında irtifa kaybını engellemek için yiğitliğe bok sürdürmemek, verili pozisyonu “evet, şimdi buradayız” tevekkülüne dönüştürmek gerekliliği –  bu imtihanları geçebilmem lâzım. Belki bana o zaman inanırsınız.

Vallahi de billahi inançlıyım. Katı olan her şey buharlaşabilir, rejimler değişebilir, iktisad tarihini yeniden yazacak krizler meydana gelebilir, modern zamanların kurguyu alt üst eden ve hiç de oyuna benzemeyen mekanik taarruzu ruhlarımızı köşeye sıkıştırıp iğfal edebilir, insanlıktan çıkabiliriz. Ama inanç beni dik tutuyor. Telefonla Erhan’ı arıyorum, telefonla İbrahim Çubukçu’yu arıyorum, telefonla “cemaatin yatay görgüye değil, dikey estetiğe sahip ne kadar kalemzade, dostbaz şahsiyeti varsa” çaldırıyorum. 1 cevapsız arama. 2 cevapsız arama. 3 cevapsız arama. 7-8 ile 13 arasında meşgul tonu. Şarjın bitmiş olma ihtimâli. Bir camide gördüğüm “Hakk ile hemhâlken halk ile irtibatı kesiniz” uyarısının tatlı anısı. Please try again later’la nihayetlenen anonim ve gayet şuh kadın sesi…”

 

Ufuk

İZDİHAM

DERDİ YOK

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: