Ufuk Akbal, Boyun Ağrıları Entelektüel Ağrılar Değildir

Ufuk Akbal, entelektüel ağrı biçimini tarif etti.
 

Başlıca yanılgılarımızdan biri de “boyun ağrılarını” entelektüel ağrılar sanmak.

Senelerin tortusu sadece zihinsel değildir elbet. Yorgunluk zihin dediğimiz bir “olmayan ada”da birikmez. Başka kardeşleri vardır. Başka yansımaları. Fiziksel bezginliği ve anatomik isyanları da katalım bu işin içine.

Ama “boyun ağrılarını” entelektüel ağrılar saymak ve sanmak kendimize fazladan önem atfetmektir. Senelerce okudum, yazdım, muazzam bir entelektüel enerji sarfettim – Zaman içinde zihnim istifrah etti- Ama bakın bedenimde de bütün bu hırpalanışı görebilirsiniz sinizminin içe doğru patlayan bir yanılgısı. Türk aydınının olmazsa olmaz hesabı. Bunu kendin için yaptın. Bu enerji sonunda birşeye benzeseydi zaten seni bu tipten konuşmalar yaparken görüyor olmazdık. Bu bilgi senden başka kimsenin gözlerini ışımadı, bürümedi.

Borges, Saramago, Sadık Hidayet ve başkalarını okurken sarf ettiğin efor – ki onlar bu eforun bu şekilde sarf edilmesinden eminim hicab duymuşlardır, sadece kendin için sarf ettiğin bir efordur, dahası değil. O nedenle abartma, yanıltma, acındırma, şefkate muhtaç olduğunu bir başka yanılgın olan ve aslında hiç olmayan “entelektüel hayranlarına” sezdirmek için envai çeşit takla atma.

Bu yanılgı seni hakikatten gün be gün daha da uzaklaştıracaktır.

Okurken bozulan anatomin, çalışırken basan sinir ve abisi kanser, nece nece sonra usulca hayatına sokulduklarında hala memnunsan hayatından, “kazanılmıştır”.

Bunun dışında; bir adım attım, on adım dinleneyim ahlakı kendini kandırmana yarar.

Son bir soru: bu çok zaman bedbahtlıkla sonuçlanan “oluş” umrunda mıdır?

  

Ufuk Akbal

İZDİHAM

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: