Ufuk Akbal, Boyun Ağrıları Entelektüel Ağrılar Değildir

Ufuk Akbal, entelektüel ağrı biçimini tarif etti.
 

Başlıca yanılgılarımızdan biri de “boyun ağrılarını” entelektüel ağrılar sanmak.

Senelerin tortusu sadece zihinsel değildir elbet. Yorgunluk zihin dediğimiz bir “olmayan ada”da birikmez. Başka kardeşleri vardır. Başka yansımaları. Fiziksel bezginliği ve anatomik isyanları da katalım bu işin içine.

Ama “boyun ağrılarını” entelektüel ağrılar saymak ve sanmak kendimize fazladan önem atfetmektir. Senelerce okudum, yazdım, muazzam bir entelektüel enerji sarfettim – Zaman içinde zihnim istifrah etti- Ama bakın bedenimde de bütün bu hırpalanışı görebilirsiniz sinizminin içe doğru patlayan bir yanılgısı. Türk aydınının olmazsa olmaz hesabı. Bunu kendin için yaptın. Bu enerji sonunda birşeye benzeseydi zaten seni bu tipten konuşmalar yaparken görüyor olmazdık. Bu bilgi senden başka kimsenin gözlerini ışımadı, bürümedi.

Borges, Saramago, Sadık Hidayet ve başkalarını okurken sarf ettiğin efor – ki onlar bu eforun bu şekilde sarf edilmesinden eminim hicab duymuşlardır, sadece kendin için sarf ettiğin bir efordur, dahası değil. O nedenle abartma, yanıltma, acındırma, şefkate muhtaç olduğunu bir başka yanılgın olan ve aslında hiç olmayan “entelektüel hayranlarına” sezdirmek için envai çeşit takla atma.

Bu yanılgı seni hakikatten gün be gün daha da uzaklaştıracaktır.

Okurken bozulan anatomin, çalışırken basan sinir ve abisi kanser, nece nece sonra usulca hayatına sokulduklarında hala memnunsan hayatından, “kazanılmıştır”.

Bunun dışında; bir adım attım, on adım dinleneyim ahlakı kendini kandırmana yarar.

Son bir soru: bu çok zaman bedbahtlıkla sonuçlanan “oluş” umrunda mıdır?

  

Ufuk Akbal

İZDİHAM

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: