Temrin Dergisi

Temrin edebiyat dergisi Ekim ayına 30. sayısı ile girdi. Genç yeteneklerin ürünlerine sayfalarını açmasıyla ve okul kimliğiyle tanınan dergi, yeni yayın döneminde usta kalemlere ağırlık vermesiyle dikkat çekiyor.

Eylül sayısıyla birlikte başlayan usta-çırak buluşmaları bu sayıda da kendini hissettiriyor. Dergi yeni edebiyat profesörü olan Şaban Sağlık’ın « roman ve kurgu » üzerine kaleme aldığı kapsamlı bir yazısını kapakta ana spota taşıyor. Şaban Sağlık, bu yazısında romanda geleneğin izini sürüyor. İhsan Safi, hikâyeci Şevket Bulut hakkında geniş bir değerlendirme yazısı kaleme aldı. Felsefe Doçenti Vefa Taşdelen ise « hava metaforu »nun ontolojik yapısına dikkat çeken güzel ve önemli bir yazı ile okura sesleniyor.

Doçent Dr. Ersin Teres ise Eski Türk Şiiri’ne dair üçüncü yazısını okurla paylaşıyor. Dergi hemen hemen her ay bir röportajla okurun karşısına çıkıyor. Bu sayının röportajı portreler kitabı hazırlamasıyla dikkat çeken Sıddık Akbayır ile yapıldı. Röportajı Dilek Uysal yaptı. Ayşe Aldemir ve Kadriye Yapıcı öyküleriyle bu sayıya katkıda bulunan genç öykücüler. Temrin dergisi bu yıl şiirlerini çok daha ince eleyip sık dokuyacağını eylül sayısındaki şiirleriyle ortaya koymuş oldu.

Bu sayıdaki şairler şunlar : Arzu Eşbah, Elif Nuray, Ebru M. Kayır, Ayhan Emir Yolcu, Muaz Güner, Şeref Yılmaz, Burcu Akkanlı, Kamil Çağlar Aksu, Melih Taşçı ve Kemal Çelik.

Dergi okura sık sık çeviri şiir sunmakla dikkatleri çekiyor. Bu sayının çeviri şiiri Muhammed Mevlüt Faki’ye ait. Şiiri çeviren Nihan Işıker. Temrin zincir kitap mağazalarında ve seçkin kitapçılarda her ay okura düzenli ulaşıyor.

 

İzdiham

 

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: