SKL Hareketi Melemen Yaptı Sokakta

SKL Hareketi melemen yapınca sokakta kediler başımıza üşüştü.

SKL Hareketi geçtiğimiz cumartesi (6 Ağustos 2011) günü iftarı sokakta açtı. Çok da güzel açtı.

Tarık Taş’ın piknik tüpünü öğlen saatlerinde hazırlamasıyla başlayan eylem SKL Hareketi’nin en başarılı eylemlerinden biri olarak tarihe geçti. Genelde kimsenin iştirak etmediği SKL Hareketi’nin eylemleri bilindiği gibi çok başarısız geçer. Bu kez herkesi şaşırtan bir gelişme oldu ve 16 kişi katıldı. Bunda melemenin payı olduğu konusunda uzmanlar birleşiyor.

Piknik tüpünü haberde mavi renkli koymamıza rağmen gri renkli piknik tüpünün gelmesi eylemin hayal kırıklıklarından biri oldu. Kimsenin farketmediği bu küçük ayrıntı yüzünden yanımıza yaklaşan kediler çok da balta vurmadı iftar sofrasına.

A. Suat Alkaya, Şoreç Oruç, Yavuz Türk, Mustafa Akar, Cihat Duman, Rıdvan Ünal, Beyazıt Bestami, Bülent Parlak, Hakan Göksel, İkbal Akın, Özgür Karaarslan, Ahmet Siyami Çügen, Ali Çakmak, Burak, Tarık Taş, Ali Deniz, Sus Dergisi editörünün bizzat, Aykut Ertuğrul’un ise telefonla katıldığı iftarda birbirinden iyi dedikodular eksik olmadı. Melemenin yanı sıra su ve çayın tüketildiği iftarda ramazan pidesinin kapışılmasında açların büyük katkısı oldu.

Saat 24.00’e kadar devam eden iftar sohbetinde kumar oynanmadı, zenginler aşağılanmadı, güvercinlere sapanla taş atılmadı. Çünkü hepimizde kimseye söyleyemediğimiz gizli bir hüzün vardı.

Fotoğraf makinasının getirlmediği ve kadınların kabul edilmediği melemen eyleminde içinden dua edenler de vardı. Ama aşka dua ettiler.

SKL Hareketi

Ya Bizim Efkarımız Ne Olacak?

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın