“Şizofreni Berzah Sergisi” Galeri Eksen’de

Fotoğrafçı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı, İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish’le bir araya geldi. Fotoğraf ve resimlerden oluşan ‘Şizofreni-Berzah’ sergisinde şizofreni her açıdan yorumlandı.

Genellikle gençlik çağında başlayan ve ruhsal bir hastalık olarak kabul edilen şizofreni, bu kez bir sergiyle anlatıldı. Türkiye ve İran arasında üç yıl süren trafik sonucunda oluşturulan ‘Şizofreni Berzah’ sergisi Galeri Eksen’de sanatseverleri bekliyor. Şizofreni, Türk Fotoğraf sanatçısı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı ile İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish tarafından tahlil edildi. 25 fotoğraf ve 25 resmin bulunduğu sergi, şizofrenin toplumlar arası mesafesini ve iç dünyasının fiziki yansımalarını gözle görülür halde sunuyor.

ÜÇ KISIMDAN OLUŞUYOR
Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı, projeye başlamadan önce her gün üç şizofreni hastasını birer saat ziyaret ettiğini ve işin sağlıklı yürümesi açısından sürekli akademisyenlerle görüştüğünü anlattı. Bulakçıbaşı “Sergi üç kısımdan oluşuyor. Birinci kısım ‘dışarıdan baktığımızda vücut dilini okuduğumuzda ne görüyoruz?’. İkinci kısım, ‘onun kendi gözünden baktığımızda biz onu nasıl görüyoruz?’. Üçüncü kısım ise ‘bizim de onun da tanımlayamadığı mevcutmuş gibi görünüp aslında mevcut olmayan şey nedir?’i konu alıyor” dedi.

RENK KARMAŞASI YOK
Tüm çalışmaların siyah beyaz hazırlanmasının bir amacı olduğunu ifade eden Bulakçıbaşı “İnsanların üzerine düşen ışık, farklı mekan kullanımından dolayı farklı etkiler yaratacağından amacımız, renk karmaşasını ortadan kaldırarak izleyiciyi direkt çalışmaya odaklamak” diye konuştu.

‘KARAKTERLE BÜTÜNLEŞTİM’
Türk kökenli İranlı ressam Sepide Kazemi “İlk resmimi çizmeye başladığımda tuhaf bir heyecan yaşadım ve elimin titrediğini hissettim. Şizofreniyi tahlil etmek benim için farklı bir sorumluluktu. Ben çizdiğim karakterle bütünleştim. Çalışmam bitene kadar da benimle birlikte yaşadı” diye ifade etti.

İZDİHAM

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: