“Şizofreni Berzah Sergisi” Galeri Eksen’de

Fotoğrafçı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı, İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish’le bir araya geldi. Fotoğraf ve resimlerden oluşan ‘Şizofreni-Berzah’ sergisinde şizofreni her açıdan yorumlandı.

Genellikle gençlik çağında başlayan ve ruhsal bir hastalık olarak kabul edilen şizofreni, bu kez bir sergiyle anlatıldı. Türkiye ve İran arasında üç yıl süren trafik sonucunda oluşturulan ‘Şizofreni Berzah’ sergisi Galeri Eksen’de sanatseverleri bekliyor. Şizofreni, Türk Fotoğraf sanatçısı Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı ile İranlı ressamlar Sepide Kazemi, Nasrin Najafi ve Mina Darvish tarafından tahlil edildi. 25 fotoğraf ve 25 resmin bulunduğu sergi, şizofrenin toplumlar arası mesafesini ve iç dünyasının fiziki yansımalarını gözle görülür halde sunuyor.

ÜÇ KISIMDAN OLUŞUYOR
Mehmet Mustafa Bulakçıbaşı, projeye başlamadan önce her gün üç şizofreni hastasını birer saat ziyaret ettiğini ve işin sağlıklı yürümesi açısından sürekli akademisyenlerle görüştüğünü anlattı. Bulakçıbaşı “Sergi üç kısımdan oluşuyor. Birinci kısım ‘dışarıdan baktığımızda vücut dilini okuduğumuzda ne görüyoruz?’. İkinci kısım, ‘onun kendi gözünden baktığımızda biz onu nasıl görüyoruz?’. Üçüncü kısım ise ‘bizim de onun da tanımlayamadığı mevcutmuş gibi görünüp aslında mevcut olmayan şey nedir?’i konu alıyor” dedi.

RENK KARMAŞASI YOK
Tüm çalışmaların siyah beyaz hazırlanmasının bir amacı olduğunu ifade eden Bulakçıbaşı “İnsanların üzerine düşen ışık, farklı mekan kullanımından dolayı farklı etkiler yaratacağından amacımız, renk karmaşasını ortadan kaldırarak izleyiciyi direkt çalışmaya odaklamak” diye konuştu.

‘KARAKTERLE BÜTÜNLEŞTİM’
Türk kökenli İranlı ressam Sepide Kazemi “İlk resmimi çizmeye başladığımda tuhaf bir heyecan yaşadım ve elimin titrediğini hissettim. Şizofreniyi tahlil etmek benim için farklı bir sorumluluktu. Ben çizdiğim karakterle bütünleştim. Çalışmam bitene kadar da benimle birlikte yaşadı” diye ifade etti.

İZDİHAM

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: