Sinemalife, Kürtlerin ve Alevilerin Dünyasına Girdi

Sinemalife, Kürtlerin ve Alevilerin Dünyasına Girdi
 Online sinema dergisi Sinemalife, mart ayında Kir ve Saklı Hayatlar adlı filmlerin yönetmenleriyle görüştü.
  Online sinema dergisi Sinemalife, mart ayında Kir ve Saklı Hayatlar adlı filmlerin yönetmenleriyle görüştü. Yusuf Çetin ile Kürt sorunu mercek altına alınırken, Ahmet Haluk Ünal ile de Alevilerin dünyasına girizgâh yapıldı.
Sinemalife Yayın Editörü Köksal Aras, koruculuk sisteminin Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sebep olduğu sorunları ele alan Kir filminin yönetmeni Yusuf Çetin’e konuk oldu.Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Kürtlerin önemli rolü olduğunu belirten Çetin, filmin senaryosunu ve amaçlarını da şöyle özetledi:”Lozan’dan bugüne kadar Kürt halkının inkar ve asimilasyonunda ayak direyen bir resmi ideoloji var. Karşısında ise bu resmi ideolojinin asimilasyoncu politikalara karşı Kürt halkının da anayasal güvenceli dil, kültür ve kimlik hak talepleri var. Bu taleplerin karşılanması içinde demokratik ve meşru mücadele yürütülüyor. Ancak bu mücadeleye karşı ısrarla yok sayma ve inkârda direnmenin çeşitli yöntemleri denendi. Bu yöntemlerin başında şiddet politikaları geliyor. Korucululuk sistemi de şiddeti farklı biçim ve boyutlarda uygulamıştır. Kürt halkı bunu biliyor bilmeyenler içinde bu sistemin deşifre edilmesi gerekiyordu. “Online dergi, Alevilerin de dünyasına girdi. Saklı Hayatlar filminin yönetmeni Ahmet Haluk Ünal ile yapılan mülakatta Alevilerin sosyal sorunları ve kimlik bunalımları ele alındı.Gölgeler ve Suretler adlı filmi kapağına taşıyan Sinemalife, mart sayısında özel yazı ve araştırmalara da yer veriyor. Bu yazılardan Erotik Filmleri Dahi Sansürleyen Bir Darbe: 12 Eylül adlı yazıda darbenin sinemaya sansür, oto-sansürle müdahalesi örneklerle anlatılıyor. Erotik filmlerin de otoriteler tarafından sınırlanıp yasaklandığına işaret ediliyor. Derginin zoom sayfalarının bu ayki konukları ise, Hollywood’un büyüyen ama hala bebeği olan Natalie Portman, önsözü olmayan adam Nejat İşler ve yine görüntüyü hissettiren yönetmen Robert Bresson.Mülakatlara ve özel dosyalara sayfalarında yer veren yayına www.sinemalife.com ‘dan ulaşmak mümkün.
İZDİHAM

 

İzdiham 27. Sayısına ulaştı. Bu sayıda Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Fatma Şengil Süzer, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Nurdal Durmuş, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Halil Kurbetoğlu, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, Ferhat Toka, Mücahide Orak, Mücahit Gündoğdu, Kevser Tekin, Elif Atasoy, Hatice Çay ve Yağız Gönüler yer alıyor. İzdiham hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham dergisinin 27. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: