Şiirden Dergisi Çıktı

Şiirden dergisi, 10. sayısının dosya konusunu “Çağdaş Şiirde İmgenin İşlevi” olarak belirledi. Bu sayıda Eray Canberk, Halim Şafak ve Jean Pierre Crespel’in dosya konusu hakkındaki yazıları yer alıyor. Böylece yabancı ülkelerden şairlerin açtığımız dosya konularında neler düşündüğünü de eş zamanlı olarak öğrenmiş olacağız. Dergimiz bu öncü tavrını dünya şiiriyle olan bağlarını daha da güçlendirerek sürdürecek. Metin Cengiz’in dosya konusu paralelinde yazdığı “Şiirde İmgenin İşlevi” konulu yazı, dosya konusuna ayrı bir derinlik kazandırıyor.

Metin Cengiz “Şiir Kitapları Arasında” adlı bölümde Ziya Osman Saba, Sabahattin Kudret Aksal ve Özdemir Asaf şiirlerinin neliğine ilişkin yazıyor.

Kenan Yücel Bejan Matur’un şiirini bütünlüklü bir okumayla ele alıyor.

Volkan Hacıoğlu Sina Akyol’un şiir dünyasından bir kesiti değerlendiriyor.

Onur Akyıl “Genç Şiirden – Şiirin Kayıp Defteri” adlı bölümde şiire kanat alıştıranları tanıtmaya devam ediyor. Bu sayımızın genç şairi Müslüm Çizmeci.

Mehmet Gökyayla, Özgür Özmeral ve Onur Sakarya’nın kitapları hakkında yazıyor.

Bu sayıda Kader Sevinç’in Brüksel Şiir Topluluğu üyesi şair Xavier Queipo ile yapılmış bir söyleşisine ve Nebilay Erdoğan’ın “Polonya’nın AB Dönem Başkanlığı’nda Şiirin Yolculuğu”na ait bir gözlemine yer veriyoruz.

“Edebiyat Dünyasından” köşesindeki yazılar edebiyat dünyamıza eleştirel bakmaya devam ediyor, eleştirinin hayatımızda edeple ilgili konularda etkin olması doğrultusunda çabasını sürdürüyor. “Şu Yıllıklar Meselesi”, “Kafası Üstü Düşmek”, “Refik Durbaş YKY Yıllığını Protesto Etti mi?” başlıklı yazılarda sorulan sorular, yapılan tespitler, verilen yanıtlar yine çok konuşulacak.

“Şiir Aktüel” adlı bölümde şiirin gündemine ilişkin haberler yer alıyor.
“Kitap” adlı bölümümüzde Nazmi Ağıl’ın “Yavaş Matematik” adlı şiir kitapları hakkında Ahmet Ada’nın yazdığı yazılar ile Özdemir İnce’nin İtalya’da yayımlanan “Cielo il Cielo” adlı şiir kitabıyla ilgili bir tanıtım yazısını yayımlıyoruz.

Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler:
Celâl Soycan, Mehmet Mümtaz Tuzcu, Veysel Çolak, Yavuz Özdem, Muzaffer Kale, Namık Kuyumcu, Mehmet Can Doğan, Kenan Yücel, Özlem Tezcan Dertsiz, Müesser Yeniay, Atalay Saraç, Jean Pierre Crespel, Ronny Someck, Heme Omer Osman, Onur Sakarya, Özkan Dursun.

 

 

İzdiham da Der ki: Tanıtım bültenlerinde kendini öven dergilerden hayır gelmez. Asla anlamayacaklar ama biz söylemeye devam edeceğiz. İnsanlar dergi çıkarıyorlar ama basın bülteni hazırlamayı bir türlü öğrenemiyorlar.
 

 

 

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: