Şiir Defteri 2011 Çıktı!

Şiir Defteri 2011 çıktı. Tükenmeyeceği için sonra da alabilirsiniz.

Şeref Bilsel ve Cenk Gündoğdu’nun hazırladığı Şiir Defteri 2011 nihayet çıktı. Biraz daha gecikmeli olarak çıkan Şiir Defteri yedinci yılında.

2000’li yıllarda Akatalpa’dan Yasakmeyve’ye, Şiir Oku’ndan Yaratım’a, Şiirli Çıkın’dan Islık’a, İmlasız’dan Sincan İstasyonu’na, Deliler Teknesi’nden Hayal’e, Aşkar’dan Taflan’a, Karşın’dan İle’ye, Eliz’e, Karayazı’dan Mortaka’ya, Berfin Bahar’a, Nikbinlik’ten Sözcükler’e, Özgür Edebiyat’tan Esmer’e, Haşhaşi’den Şiir Saati’ne, Deniz Suyu Kasesi’nden Karakalem’e, Sınırda’dan ÇN’ye… pek çok dergi yayımlandı ve yayımlanıyor da…

Tüm bu ve diğer dergilerin hiç şüphesiz ki 2000’lerin şiir ve yazın hayatına katkıları yadsınamaz. Olabildiğine nesnel düşünerek ve davranarak 2000’li yıllarda ‘genç’lerin çıkardığı dergilerde genç isimleri merkeze almalarını ilk sıraya koyarak 2000’lerin dergi editörlerinin görüşlerine başvurulmuş. Çerçeveyi her ne kadar belirleseler de araya bir dergi aldıktan sonra bir başkası daha, derken üç, beş oldu ve bu sınırı da ihlal ettik. İhlaller iyidir deyip devam etmişler. Kimi arkadaşlar yanıtlarını yetiştirememiş,, kimisi yanıtlamamayı tercih etmiş. Doğrusu bu yıllarda dolaşımdaki dergilerin bazılarını önceki kuşaklardan şairler hazırlasa da yoğunlukla gençlere yer verdiklerinden onlardan da görüş almak istemişler.

Önceki yıllarda çocuk edebiyatı üzerine bir çalışma yapmışlardı. Bu kez işin içinden ehil bir kalem, Ebru Akkaş, çocuk yazınının 2000’li yıllardaki serüvenine dair kapsamlı bir dosya hazırlamış.

İzdiham

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın