Şehrengiz Dergisi kışa on üçüncü sayıyla girdi

Ali Ayçil ile söyleşi yapan dergi ekibi bu sayıda şiir ve denemeleriyle dikkat çekiyor. Dergi Editör yazısında gündeme şöyle sesleniyor:

“Güncel olayların, politikaların ve hesaplaşmaların istemesek de sarsıcı sonuçlarına maruz kalışımız hayatlarımızı kendi ellerimizle kurmamızı engelliyor. Konuşsak güpegündüz yağmalıyorlar sussak savaştan önceki yüzümüz..

Devam ediyoruz çünkü yaşıyor oluşumuzu anlamlandıran başka bir seçenek göremiyoruz bu arbedede.

Sesleniyoruz, sesimiz kuşlara çarpıp düşüyor.

Edebiyat acıyı doyurmaya yetmiyor.

İyiye yorulmasın çünkü şaşkın değiliz.

Susmayacağız da öksüz kalmasın diye yengimiz””. 

Ali Ayçil ile yaptıkları söyleşide kimsenin farkına varmadığı bazı insanların dünya ile söze dökülemeyen ilişki biçimleri anlatılıyor. “Bize edebiyat yaptırtan cahil cesaretidir” diyen Ayçil, Dünya’nın en iyi devrimcilerinin yeryüzüne tenezzül etmeyenler olduğunu söylüyor. Söyleşide hayatlarını farkına varamadıkları bir incelik yüzünden kaybedenleri ve ardında tanıklar bırakamayan ölü ruhları anlatan yazar yabancı kentlerde şahinleşen kendi şehrinin beceriksizlerine, dil iflası yaşayan akıllı insanların azlığına, sistem tarafından belirlenen ihtiyaçlarımız ve dayatılan acizlik kültürüne değiniyor.

Şehrengiz bu sayıda Cundullah Fidan’dan yaşamına intihar ederek son veren Romen şair Paul Celan‘ın “Testiler”, Bilal Alirıza’dan Filistinli sürgün şair Mahmut Derviş’in “Hiçbir şeyden Hoşlanmıyorum” ve Muhammet Çelik’in Arap Nahvi, Edebiyat Tarihi ve Ten kidi ve Uşşak Makamında çığır açan Dr.Şevki Dayf’dan “Belağatın Doğuşu-cahiliyye dönemi: şiir, şiir tenkidi ve beyan” ile Türkçeye yeni metinler kazandırıyor.

Şiirleriyle Muhammet Çelik, Abdullah Şahin, Cihat Barış, Ayfer Sümer, Mustafa Kadir Çelik, Seher Ortaöner, Enes Malikoğlu, Halit Uysal, Nebiye Arı, Ömer Faruk Sağlam.

Hikâyeleriyle Cihat Karaman, Serkan Sevinç, Mustafa Kadir Çelik.

Denemeleriyle Cundullah Fidan, Meryem Hekimoğlu, Burak Bir, Sabit Emre Zengin ve Muttaki Kolbasar on üçüncü sayıdaki isimler.

Gökçe Özder “Ölümcül Kimlikler” kitabı üzerinden Amin Maalouf’a eleştirel bir metin yazmış. Eleştiri yazısında Gökçe Özder “Her şey batılı öznenin eseridir” diyen Amin Maalouf’un kimlik sorunu yaşadığını söylüyor.

Daha önce Yazar Okumaları kapsamında Nuri Pakdil, Rasim Özdenören, Sezai Karakoç ve Aliya İzzet Begoviç ‘i okuyan dergi son dönemlerde Hikâye Okumalarına ağırlık veriyor. Sabahattin Ali ile başlayan Hikâye Okumaları Sait Faik Abasıyanık ile devam ediyor. Herkese açık olan Okuma değerlendirmeleri 1 Mart Cumartesi günü saat 14.00 de Türkiye Yazarlar Birliği Sultanahmet Kızlarağası Medresesinde gerçekleştirecekler.

Dergiye yazı göndermek için: sehrengiz.yazilari@gmail.com

İZDİHAM

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın