Sabah Kitap ve Hadiseler

Aykut Ertuğrul bakın neyi ortaya çıkardı?

Kitap eklerinin eleştiriye zarar verdiği, yapılan tekdüze tanıtımlar örnek gösterilip ayıplanarak söylenedursun aylık ek olarak verilen Sabah Kitap’ta muhteşem şeyler oluyor. Kimsenin ruhunun bile duymadığı olayları Gerçek Hayat dergisi farkıyla açıklıyoruz. Bir süredir bir grup yazar, tek bir isimle her ay ortalama dört hacimli kitap tanıtım yazısı, bir de en az üç sayfalık dosya kotarıyorlar. (Kabaca kitap ekinin yarısı yapıyor bu da)

Yazarlar grubunun, kendi isimlerini hiçe sayarak yaptıkları bu olağanüstü eylem, bizi taa 17. yüzyıla, Aydınlanma çağından öncesine götürdü; çünkü önemli olan işaret eden parmak değil, işaret edilen şeydi, isimlerin kutsallığı kitap ekinde sessiz sedasız resmen ortadan kaldırılmıştı. Yalnızca Sabah Kitap mı? Bu put kırıcı yazarlar grubu, çalışmaya doymamış olmalı ki, Milliyet Kitap ekine de sızmayı başarmışlar. Sıkı durun; Gerçek Hayat dergisi olarak bu yazarlar grubunun ismini açıklıyoruz: Elif Tanrıyar!

Farkındayız ortada bir resim ve bu isimde bir kişi de var ama bu kadar yazı hakkıyla tek kişi tarafından yazılamayacağına göre biz haklıyız. İddiamızın sonuna kadar arkasındayız. Elif Tanrıyar ortaya çıkıp “hayır ben tek kişiyim” derse ona inanmayacağız. “O yazıların hepsini ben yazdım” derse, bıyık altından gülmekle yetineceğiz, “çok çalıştım, çalışıyorum” derse “peki peki” deyip o arkasını dönünce birbirimize göz kırpacağız. İtiraz etmekten sıkıldığındaysa usulca yanına yaklaşıp, “yanındayız, bizi de eylemine dâhil et, hepimiz Elif Tanrıyar olmak istiyoruz.” diyeceğiz. Maskelerimizi ve pelerinlerimizi gizlediğimiz yerden çıkarıp haykıracağız: Remember remember the fifth of november!

(Gerçek Hayat Dergisi’nin 21-27 Mart 2011 tarihli sayısında yayımlanmıştır)

 

Aykut Ertuğrul
İzdiham

izdiham 38. sayıya buradan ulaşabilirsiniz.


İzdiham’ın 38. Sayısı çıktı. Birbirinden genç ve usta kalemlerin yer aldığı bu sayıda Yıldız Tilbe’nin edebiyattan ve şiirden de bahsettiği röportajını okuyabilirsiniz.

 
Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Atakan Yavuz, Turan Karataş, Mehmet Narlı, Yasin Kara, Hakan Göksel, Seda Nur Bilici, Enes Aras, Burak Süme, Erhan Tuncer, Dilek Kartal,  İbrahim Varelci, Melda Zirek, Meltem Gülname Kaynar, Tuğçe Kaplan Şahin, Faruk Sarıkavak, Ecem Aktaş, Yunus Meşe ve daha birçok yazarın şiirlerine, denemelerine, hikayelerine ve incelemelerine rastlayacaksınız. Büyük keyif alarak okuyacağınız bu sayının kapağında müzik de var.
izdiham dergisinin 38. Sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın