Sabah Kitap ve Hadiseler

Aykut Ertuğrul bakın neyi ortaya çıkardı?

Kitap eklerinin eleştiriye zarar verdiği, yapılan tekdüze tanıtımlar örnek gösterilip ayıplanarak söylenedursun aylık ek olarak verilen Sabah Kitap’ta muhteşem şeyler oluyor. Kimsenin ruhunun bile duymadığı olayları Gerçek Hayat dergisi farkıyla açıklıyoruz. Bir süredir bir grup yazar, tek bir isimle her ay ortalama dört hacimli kitap tanıtım yazısı, bir de en az üç sayfalık dosya kotarıyorlar. (Kabaca kitap ekinin yarısı yapıyor bu da)

Yazarlar grubunun, kendi isimlerini hiçe sayarak yaptıkları bu olağanüstü eylem, bizi taa 17. yüzyıla, Aydınlanma çağından öncesine götürdü; çünkü önemli olan işaret eden parmak değil, işaret edilen şeydi, isimlerin kutsallığı kitap ekinde sessiz sedasız resmen ortadan kaldırılmıştı. Yalnızca Sabah Kitap mı? Bu put kırıcı yazarlar grubu, çalışmaya doymamış olmalı ki, Milliyet Kitap ekine de sızmayı başarmışlar. Sıkı durun; Gerçek Hayat dergisi olarak bu yazarlar grubunun ismini açıklıyoruz: Elif Tanrıyar!

Farkındayız ortada bir resim ve bu isimde bir kişi de var ama bu kadar yazı hakkıyla tek kişi tarafından yazılamayacağına göre biz haklıyız. İddiamızın sonuna kadar arkasındayız. Elif Tanrıyar ortaya çıkıp “hayır ben tek kişiyim” derse ona inanmayacağız. “O yazıların hepsini ben yazdım” derse, bıyık altından gülmekle yetineceğiz, “çok çalıştım, çalışıyorum” derse “peki peki” deyip o arkasını dönünce birbirimize göz kırpacağız. İtiraz etmekten sıkıldığındaysa usulca yanına yaklaşıp, “yanındayız, bizi de eylemine dâhil et, hepimiz Elif Tanrıyar olmak istiyoruz.” diyeceğiz. Maskelerimizi ve pelerinlerimizi gizlediğimiz yerden çıkarıp haykıracağız: Remember remember the fifth of november!

(Gerçek Hayat Dergisi’nin 21-27 Mart 2011 tarihli sayısında yayımlanmıştır)

 

Aykut Ertuğrul
İzdiham

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: