Rıfat Eroğlu, Melihat Gülses’e Sevgimin Yirmi Sebebi

1-Melihat Gülses, ülkemin ilk ve tek anne sesli kadınıdır. Anne sesli kadın olma sıralamasında dünya ikincisi olduğunun da altını çizmek gerekir. Dünya ikincisi.

2-Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda, trafikte Melihat Gülses dinleyenlerin kaza yapma olasılığının, trafikte Melihat Gülses dinlemeyenlerin kaza yapma olasılığından daha düşük olduğu tespit edilmiştir. (Mişli geçmiş zaman.)

3-Türkiye Radyo Televizyon Kurumu

4-Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem’i Melihat Gülses oynasaydı, Mehmet Günsur öldürülmezdi. İlber Ortaylı da gerçekte Kanuni’nin Mehmet Günsur’u öldürmesinin o zamanın şartları gereği normal karşılanması gerektiği yönünde izahat vermek durumunda kalmazdı.

5-Gülses, Melihat’ın sonu sesle biten soyadlı sanatçılar gibi sonradan edinmediği hakiki soyadıdır.  Özgülses.

6-Melihat Gülses’in de John Maynard Keynes’ten nefretinin yirmi sebebi vardır.

7-Radyoculuk tarihinde ilk özel istek, bir Melihat Gülses yorumudur. Yine, tarihte ilk kez gözünü yumup uzak diyarlara giden dinleyicinin, fonda dinlediği eseri Melihat Gülses’in seslendirdiği bilinmektedir.

8-Ülkedeki ödüllerin dağıtımında adil olunmayışın aleni delili olarak, tüm ödüllerin Melihat Gülses’e verilmeyişi gösterilebilir.

9-Günaydınım, Nar Çiçeğim, Sevgilim.

10-Bir mandrada yapılan deneyde, bir grup ineğe altı ay boyunca Melihat Gülses dinletilmiştir. Diğer grup ineğe ise altı ay boyunca Melihat Gülses dinletilmemiştir. Altı ay boyunca Melihat Gülses dinletilen bir grup ineğin süt oranında yüzde otuzluk bir artış gözlenirken, hiç  Melihat Gülses dinlememiş olan diğer grup inek, hasetinden çatlayarak sütten kesilmiştir.

11-Aynı şarkıyı Melahat Pars söylüyor, aynı tadı vermiyor. Keramet i’de olabilir.

12-Nurullah Ataç yaşıyor olsaydı, Melihat Gülses dinlerdi ve asla Keziban’ı tahayyül etmezdi. Ataç’ın kurduğu Keziban, Gülses-sizliktendir.  (Ataç yaşıyor olsaydı da şu Cinuçen Tanrıkorur’u da sorsaydık dil bilgisel açıdan.)

13-Yapılan anket sonuçlarına göre yüz kişiden yirmi yedisi, “Seçim şarkısını Melihat Gülses’in seslendireceği herhangi bir siyasi partiye kayıtsız şartsız oy verebilirim” demiştir.

14-Melihat Gülses yirmi yıl evvel doğsaydı, bugün kimsenin Muazzez Akkaya diye birinden haberi olmayacaktı.

15-Gülses’in sahnede şarkısını söylerken, tam da şarkının sonunda düşüp bayıldığı görülmemiştir.

16-Gebelik düşünen kadınların, gebelik öncesi üç ay ve gebelik esnasında Melihat Gülses dinlemeleri tavsiye edilmektedir. Başta folik asit etkisi olmak üzere bir çok etkiyi bünyesinde barındıran Melihat Gülses sesinin, anne karnındaki bebeğin gelişimine katkı sağladığı, uzmanlarca kabul görmektedir. İstenmeyen gebeliklerde ise, gebeliğin öğrenildiği andan itibaren yüksek dozda Gülses tüketimine başlanmalıdır.

17-Melihat Gülses Konya doğumludur. Ardahan doğumlu olsaydı da severdik. Sivas da olabilirdi, farketmez. Bir şekilde yirmiye ulaşmamız gerekiyor nitekim.

18-Sen de bir fanisin Melihat, jiletin varsa göstereyim.

19-Melihat gülses Çile Bülbülüm şarkısında, “Çileeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee” bölümünü tek nefeste yirmiyedi saniyede söyleyebilirken, aynı süre  ve anda 3×3 lük bir rubik küpünü bitirebiliyor.

20-Ümmü Gülsüm.

Rıfat Eroğlu
İZDİHAM

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: