Özlem Doğan, Çelişki

Özlem Doğan’ın ikinci romanı Çelişki Çağrı Yayınları’ndan çıktı.
Osmanlı padişahı Abdulmecit Han’ın yoksul bir kıza aşkını anlattığı romanından sonra, bu kez karşımıza günümüze ait bir konu romanıyla çıkan Özlem Doğan’ın romanı gerçek bir çelişkiyi dile getiriyor.

Gerek Türk, gerekse dünya edebiyatında sık sık dile getirilen kavuşulması mümkün olmayan aşk teması romanın konusunu oluşturuyor. Bu her zaman ilgi uyandıran, okuyucusuna ya da izleyicisine merak duygusu veren yolu tamamen çetrefilli aşklar dünyanın sonuna kadar devam edecek gibi gözüküyor. Floransa’da doğan İtalyan yazar Dante Alighieri, “İlahi Komedya” eseriyle karşılıksız aşkı Beatrice’yi ölümsüzleştirmiş, Romalı komutan Antonius ile Klopatra kavuşamayacaklarını anlayınca intihar etmiş, Leyla ile Mecnun, Voltaireve Emilie du Chatelet, Tristan ve Isolde, Babil İmparatorluğu’nda Pyramus ve Thisbe de karşılıksız sevmelerden ya da yaşadıkları çelişkilerden nasibini almış kahramanlar.

Günümüzde bu tür ilişkiler miadını doldurmuş gibi gözükse de edebiyat veya sanatın başka dallarının buna izin vermeyeceği yazılan eserlerden belli oluyor. Son zamanlarda çıkan bazı romanlarda bu konular işlense de Özlem Doğan’ın Çelişki’si tam da yaşadığımız döneme ait bir eser.

Hikâye 2008 deki anayasa değişikliği ile bazı üniversitelerdeki türban yasağının kalkmasıyla başlıyor. Babası gizli bir örgüt mensubu, annesi irtica ile mücadele derneği başkanı olan tanınmış bir ailenin oğlu Yiğit’le, son derece radikal çizgilere sahip dindar bir ailenin türbanlı kızı Liva’nın aşk hikâyesini konu ediyor.

Tüm yaftalamalara, kınamalara ve ideolojilerine rağmen aşklarına sahip çıkan iki sevdalının serüveni Çelişki.

Kitap sürükleyiciliğini yer yer kaybetse de konusunun çekiciliği nedeniyle sonuna kadar okutuyor. Oldukça yalın bir dil kullanılan romanda Yiğit’in gözü pekliği, inatçılığı, kararlı davranışları ne kadar etkileyici duruyorsa ailesinin direnmesi de o kadar kötü duruyor üzerlerinde. Liva ise yine mağdur, hem fakültede hem aşkında.

 

Not: Çağrı Yayınları yayınlatmak istediğiniz romanları bekliyor.

cagriyayinlari@gmail.com’a eserlerinizi incelenmek üzere gönderebilirsiniz.

www.cagri.com.tr

İzdiham

 

 

 

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: