Özel ve kamusal alan kavramlarını yanlış biliyoruz

Şair-yazar Yusuf Özkan Özburun, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği Kırkambar Kitap Okumaları söyleşisinde bu ay siyaset profesörü Ebenstein’in Siyasi Felsefenin Büyük Düşünürleri kitabını tanıttı. Kitapta ele alınan filozoflardan Eflatun’un “Yunan aklı”na dair düşüncelerine değinen Özburun, “Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor” dedi.

Yusuf Özkan Özburun, William Ebenstein’in siyaset alanında birikim elde etmek isteyenler için başucu kitabı niteliğini taşıyan Siyasi Felsefe’nin Büyük Düşünürleri kitabı Zeytinburnu 20 Nisan’da Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşisinde dinleyicilerine tanıttı. Kitabı şair İsmet Özel’in Türkçeye çevirdiği bilgisini dinleyicileriyle paylaşan Özburun, daha sonra kitapta ele alınan ilk filozof Yunanlı düşünür Eflatun (Platon)’un siyasi felsefesi hakkında bilgiler verdi ve Yunanlılar’ın insanlık tarihine kazandırdığı söylenen “akılcılık”, bilimsel bakış fikrini Eflatun’un bütünüyle kabullenmediği görüşüne şu cümlelerle açıklık getirdi: “Doğayı ilk defa akıl ile ele alanların Yunanlılar olduğu söylenir. Hâlbuki bu akıl nevzuhur ortaya çıkmış bir şey değildir. İran, Mısır gibi medeniyetler Yunana büyük bir birikim sunmuştur. Siyaset o dönemlerde insanların yerleşik hayata geçmesi ile başlamıştır, birden bire ortaya çıkmış değildir. Yunanlılarla akıl aracılığı ile insan ve siyaset bir düzene koyuldu, “Yunan aklı” denilen akıl medeniyeti kuruldu. Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor.”

Özburun, ülkemizde de sıkça gündeme gelen “özel alan”, “kamusal alan” kavramlarının ilk kez Eflatun tarafından dile getirildiğini söyledi ve dinleyicilerine kavram hakkında bilgi verdi.

KAMUSAL ALAN KAVRAMINI İLK EFLATUN KULLANDI

“Eflatun, “özel alan” ve “kamusal alan” kavramlarını ilk kez dile getiren düşünürdür. Ona göre evimiz özel alan, halkın ortaklaşa paylaştığı her alan kamusal alandır. Bizim ülkemizde kamusal alan tartışmaları çok yapıldı. Bizde kamusal alan hastane, okul vs. gibi yerler, sadece devletin kurumlarıyla sınırlandırıldı. Bu kavramları ilk kez dile getiren Eflatun’un düşüncesine göre ise sokak, otobüs, şu an söyleşi için bir arada bulunduğumuz salon dahi bir kamusal alandır.”

 

İZDİHAM

“İzdiham, 31. Sayısında kapağı okuyucuları istediği şekilde tamamlasınlar diye manşeti siz atın dedi.” İzdiham Dergisi’nin 31 sayısı müthiş bir içerikle okuyucusunun karşısına çıkıyor. Edebiyat dünyasında yeni bir çığır açan İzdiham’ı mutlaka okuyun. İçeriği ile göz kamaştıran İzdiham’ın 30. Sayısı okuyucusuna anlamı büyük, yıllarca saklanacak bir hediye de veriyor. Herkes, herkesle gerçekten selamlaşsın diye.
İzdiham dergisinin 31. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın