Özel ve kamusal alan kavramlarını yanlış biliyoruz

Şair-yazar Yusuf Özkan Özburun, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği Kırkambar Kitap Okumaları söyleşisinde bu ay siyaset profesörü Ebenstein’in Siyasi Felsefenin Büyük Düşünürleri kitabını tanıttı. Kitapta ele alınan filozoflardan Eflatun’un “Yunan aklı”na dair düşüncelerine değinen Özburun, “Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor” dedi.

Yusuf Özkan Özburun, William Ebenstein’in siyaset alanında birikim elde etmek isteyenler için başucu kitabı niteliğini taşıyan Siyasi Felsefe’nin Büyük Düşünürleri kitabı Zeytinburnu 20 Nisan’da Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşisinde dinleyicilerine tanıttı. Kitabı şair İsmet Özel’in Türkçeye çevirdiği bilgisini dinleyicileriyle paylaşan Özburun, daha sonra kitapta ele alınan ilk filozof Yunanlı düşünür Eflatun (Platon)’un siyasi felsefesi hakkında bilgiler verdi ve Yunanlılar’ın insanlık tarihine kazandırdığı söylenen “akılcılık”, bilimsel bakış fikrini Eflatun’un bütünüyle kabullenmediği görüşüne şu cümlelerle açıklık getirdi: “Doğayı ilk defa akıl ile ele alanların Yunanlılar olduğu söylenir. Hâlbuki bu akıl nevzuhur ortaya çıkmış bir şey değildir. İran, Mısır gibi medeniyetler Yunana büyük bir birikim sunmuştur. Siyaset o dönemlerde insanların yerleşik hayata geçmesi ile başlamıştır, birden bire ortaya çıkmış değildir. Yunanlılarla akıl aracılığı ile insan ve siyaset bir düzene koyuldu, “Yunan aklı” denilen akıl medeniyeti kuruldu. Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor.”

Özburun, ülkemizde de sıkça gündeme gelen “özel alan”, “kamusal alan” kavramlarının ilk kez Eflatun tarafından dile getirildiğini söyledi ve dinleyicilerine kavram hakkında bilgi verdi.

KAMUSAL ALAN KAVRAMINI İLK EFLATUN KULLANDI

“Eflatun, “özel alan” ve “kamusal alan” kavramlarını ilk kez dile getiren düşünürdür. Ona göre evimiz özel alan, halkın ortaklaşa paylaştığı her alan kamusal alandır. Bizim ülkemizde kamusal alan tartışmaları çok yapıldı. Bizde kamusal alan hastane, okul vs. gibi yerler, sadece devletin kurumlarıyla sınırlandırıldı. Bu kavramları ilk kez dile getiren Eflatun’un düşüncesine göre ise sokak, otobüs, şu an söyleşi için bir arada bulunduğumuz salon dahi bir kamusal alandır.”

 

İZDİHAM

izdiham-26-sayi

İzdiham 26. Sayı

İzdiham dergisi 26. Sayısında hiçbir yerde bulamayacağınız çok özel çalışmalar yer alıyor. Edebiyatla gençleri ve hayatı birbirine dost yapan İzdiham’ın bu sayısında Gökhan Özcan, Ercan Kesal, Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Baki Ayhan T., Murat Kapkıner, Güray Süngü, Zeliha Yurdaer, Onur Bayrak, Dilek Kartal, Yağız Gönüler, Yunus Meşe, Mazlum Mengüç, İbrahim Varelci Süleyman Unutmaz, Ferhat Toka, Selman Urluca, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Özer Turan, Çağatay Hakan Gürkan, Seda Bilici, Feyza Özcan, Beyazıt Bestami, Halil Kurbetoğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Mustafa Toprak, Öner Buçukcu, Fahrettin Dede, Dinçer Ateş, Turgay Bakırtaş ve Bülent Parlak gibi nitelikli eserler veren edebiyatçılar ile genç ve umut vaad eden isimler yer alıyor. İzdiham Maarif Takvimi, Lügatlere Güncelleme, Bulgarlar Ne Okuyor? Adlı çalışmanın yanı sıra bir de taziye ilanı yer alıyor. Dengenizi Kaybettiniz, başınız sağolsun. İzdiham’ı bir solukta okunacak bir sayıyla karşınızda. İzdiham dergisinin 26. sayısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: