Özel ve kamusal alan kavramlarını yanlış biliyoruz

Şair-yazar Yusuf Özkan Özburun, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği Kırkambar Kitap Okumaları söyleşisinde bu ay siyaset profesörü Ebenstein’in Siyasi Felsefenin Büyük Düşünürleri kitabını tanıttı. Kitapta ele alınan filozoflardan Eflatun’un “Yunan aklı”na dair düşüncelerine değinen Özburun, “Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor” dedi.

Yusuf Özkan Özburun, William Ebenstein’in siyaset alanında birikim elde etmek isteyenler için başucu kitabı niteliğini taşıyan Siyasi Felsefe’nin Büyük Düşünürleri kitabı Zeytinburnu 20 Nisan’da Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen söyleşisinde dinleyicilerine tanıttı. Kitabı şair İsmet Özel’in Türkçeye çevirdiği bilgisini dinleyicileriyle paylaşan Özburun, daha sonra kitapta ele alınan ilk filozof Yunanlı düşünür Eflatun (Platon)’un siyasi felsefesi hakkında bilgiler verdi ve Yunanlılar’ın insanlık tarihine kazandırdığı söylenen “akılcılık”, bilimsel bakış fikrini Eflatun’un bütünüyle kabullenmediği görüşüne şu cümlelerle açıklık getirdi: “Doğayı ilk defa akıl ile ele alanların Yunanlılar olduğu söylenir. Hâlbuki bu akıl nevzuhur ortaya çıkmış bir şey değildir. İran, Mısır gibi medeniyetler Yunana büyük bir birikim sunmuştur. Siyaset o dönemlerde insanların yerleşik hayata geçmesi ile başlamıştır, birden bire ortaya çıkmış değildir. Yunanlılarla akıl aracılığı ile insan ve siyaset bir düzene koyuldu, “Yunan aklı” denilen akıl medeniyeti kuruldu. Eflatun bu aklın daha önce de olduğunu, emarelerinin görüldüğünü, Yunanlıların buna sadece bir sistem getirdiğini söylüyor.”

Özburun, ülkemizde de sıkça gündeme gelen “özel alan”, “kamusal alan” kavramlarının ilk kez Eflatun tarafından dile getirildiğini söyledi ve dinleyicilerine kavram hakkında bilgi verdi.

KAMUSAL ALAN KAVRAMINI İLK EFLATUN KULLANDI

“Eflatun, “özel alan” ve “kamusal alan” kavramlarını ilk kez dile getiren düşünürdür. Ona göre evimiz özel alan, halkın ortaklaşa paylaştığı her alan kamusal alandır. Bizim ülkemizde kamusal alan tartışmaları çok yapıldı. Bizde kamusal alan hastane, okul vs. gibi yerler, sadece devletin kurumlarıyla sınırlandırıldı. Bu kavramları ilk kez dile getiren Eflatun’un düşüncesine göre ise sokak, otobüs, şu an söyleşi için bir arada bulunduğumuz salon dahi bir kamusal alandır.”

 

İZDİHAM

İzdiham 28 Çıktı. İzdiham 28. Sayısında da yine herkesten farklı, her şeyden özgün, her şeyden daha şiir. 28. Sayı ile İzdiham yepyeni bir yolculuğa daha başladı.  Mustafa Kutlu, Gökhan Özcan, Bülent Parlak, Ali Ayçil, Bekir Şamil Potur, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Yasin Kara, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Onur Bayrak, Eda Tezcan, Seda Nur Bilici, Zeliha Yurdaer, Hakkı Özdemir, Feyza Özcan, İbrahim Varelci, Mustafa Toprak, Muhammed Palewi, Özer Turan, Alper Çeker, Yunus Meşe, Emine Şimşek, Ferhat Toka, Bilge Çiğe, Mücahit Gündoğdu, Sema Evin, Meltem Gülname Kaynar,  Hatice Çay ve Yağız Gönüler hepimiz ölecek yaştayız demeye devam ediyor. İzdiham 28. Sayıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: