Nursel Saygınar’ı Kaybettik

Gümüşhaneli hikâyeci, yazar, öğretmen Nursel Saygınar (59), annesi emekli öğretmen Memnune Saygınar’ın vefatının üzerinden bir hafta bile geçmeden girdiği şeker koması sonucu hayatını kaybetti.

Şair, türkü sevdalısı, halk hikayeleri tutkunu, derlemeci, iyi bir edebiyat öğretmeni, iyi bir hikaye yazarı ve daha bir çok meziyetlerin sahibiydi” ifadeleriyle tanımladığı ve şeker hastası olduğu öğrenilen Saygınar, annesini de kaybetmenin acısıyla Ankara’daki evinde ikamet ettiği sırada şeker komasına girdi.

Aşırı derecede yükselen şeker sonucunda hayati fonksiyonlarını yitiren ve yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Saygıner’in cenazesi Gümüşhane’ye getirilerek merkez Çamlıköy köyünde toprağa verildi.

nursel saygınar ile ilgili görsel sonucu

Nursel Saygınar Kimdir?

15.01.1959’da, Gümüşhane’de doğmuşum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Gümüşhane’de yaptım.Samsun Eğitim Enstitüsü girişli, İstanbul-Atatürk Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü(1981) çıkışlıyım.

1982’den başlayarak yedi yıl Malatya’da, dört yıl Rize’de Türkçe-Edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptım. 1992’de Ankara’ya atandım. Hüseyin-Güllü Ceylan İlköğretim Okulu ve Gaziçiftliği Lisesi’nde çalıştım. 2002’de, Yasemin Karakaya Bilim-San’at Merkezi’ne geçtim.2004’te emekli oldum.

Yazmaya 1973 yılında, şiirle başladım.1977’den sonra şiire öyküyü de ekledim. İlk çalışmalarım, Gümüşhane’nin yerel gazetesi Kuşakkaya’da değerlendirildi. Şiir, öykü ve derlemelerim antolojilerde, çeşitli dergi ve gazetelerde yer aldı.

Şimdilerde şiir, öykü, roman, masal yazmayı sürdürüyorum. Ayrıca türkü ve halkbilimi derlemeleri yapıyorum.

Şiir ve yazıda, özgün ve denenmemişi bulmaya çalışıyorum. Deneyim, sınayım, donanım ve birikimimi halk kültürüyle yoğurup çağdaş bir ölçü ve söylem tutturma uğraşındayım.

Başöğretmenim bilge Ninem, öğretmenlerim Babam ve Anam. Onlara yürekten borçluyum.

İyiye, doğruya, güzele; emek ve uğraş veren, çaba ve özveri gösteren beyin, bilek ve yüreklere selâm olsun!

Yapıtları:

Bebiş-Yavruş Öyküleri (öykü)

Benim Dünyalarım (roman)

Hayvanların Aklı var mı? (öykü)

Not: Nursel Saygınar’a Allah rahmet etsin. Nur içinde yatsın. O çok iyi bir öğretmendi. Kaç kişiye yüreği dokunduysa o kadar büyüdü yüreği. Çok üzgünüz.

İZDİHAM

 

İzdiham'ın 37. sayısında Rainer Maria Rilke'nin vasiyetnamesi Sema Peltek'in çevirisiyle Tükçe'de ilk kez İzdiham'da yayımlanıyor. Müslüm Gürses’i kapağına taşıyan İzdiham Dergi’nin Ekim-Kasım sayısı; Meltem Gülname Kaynar’ın hazırladığı İzdiham Maarif Takvimi’yle başlıyor. Rilke’nin Vasiyetnamesi ilk kez Sema Peltek'in çevirisiyle Türkçe yayımlanırken Gökhan Özcan’ın kendine has bir tarzda yazdığı yazısıyla devam eden bu sayıda Gerard de Merval’in morg kaydına yer veriliyor. Erhan Tuncer köşesinde Yeşilçam Şiirlerinden oluşan bir yazı dizisine başlarken; birbirinden farklı üsluplarıyla dikkat çeken ve bu sayıda yer alan yazarlar: Ali Ayçil, Atakan Yavuz, Berkan Ürgen, Çağatay Hakan Gürkan, Dilek Kartal, Faruk Aksoy, Furkan Güngör, Güray Süngü, Hakan Göksel, İbrahim Varelci, Melda Zirek, Muhammed Güleroğlu, Oğuzhan Bükçüoğlu, Seda Nur Bilici, Talip Kurşun, Tuğba Karademir, Turan Karataş, Yasin Kara. Şiirleriyle: Bülent Parlak, Abdülhamit Güler, yer alırken; öyküleriyle: Arzu Özdemir, Emine Şimşek, Zeynep Kahraman Füzün; masalıyla: Meryem Ermeydan yer alıyor. Filmler ve Replikler köşesini Berat Karataş hazırladı. Etibar Hesenzade Şehriyar'ın biyografisini yazdığı, Arzu Özdemir'in de bir şiirini çevirdiği dergide: Enes Aras, Mercedes Kadir’i; Ferhat Toka, Cahit Zarifoğlu’nu; Özer Turan, Bakunin’i; Yunus Meşe, Kadı Burhanettin’i anlatıyor. Röportajlarda; Beyazıt Bestami dolarla, Hacı Ahmed Eriş oto tamircileriyle, Mustafa Toprak Ahmet Hamdi Tanpınar ile konuştu. izdiham dergisinin 37. sayısına BURADAN ulaşabilirsiniz.    

Bir Cevap Yazın